Megmarad a vizitdíj Csehországban
További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Nincsenek ellentétben a cseh alkotmánnyal az év elején bevezetett egészségügyi vizitdíjak - döntött Brünnben a cseh alkotmánybíróság. A testület döntése alapján így a csehek továbbra is 30 koronás (290 forint) vizitdíjat fognak fizetni az orvosoknál. Ennyibe kerül a recept egy-egy tétele is, míg a kórházi napidíj 60, a mentők igénybevétele pedig 90 koronába kerül. Az illetékek évi felső határa 5000 korona (48 000 forint).
Az egészségügyi reformról a törvényhozás illetékes dönteni, az alkotmánybíróság nem kíván politikai állásfoglalásokat hozni, esetleg politikai vitákba bonyolódni, s ezért a témához tudatosan nagyon tartózkodó módon viszonyul - indokolta a döntést Stanislav Balík alkotmánybíró.
A Mirek Topolánek vezette hárompárti jobbközép cseh kormánynak az adórendszert, a szociális támogatások rendszerét és az egészségügyet érintő reformcsomagját tavaly augusztusban fogadta el a parlament, s a döntés január elsején lépett életbe.
A szociáldemokrata-kommunista ellenzék már az ősszel az alkotmánybírósághoz fordult azzal, hogy a reformcsomag egyes intézkedései alkotmányellenesek és jogszerűtlenek. Tekintettel a probléma nagyságára az alkotmánybíróság három szakaszban döntött az ügyben.
Az összes vitatott intézkedés közül csak azt találta jogszerűtlennek, hogy az állampolgárok betegségük esetén az első három napban nem jogosultak táppénzre. A reform ezen intézkedését a testület hatályon kívül helyezte, s július elsejei hatállyal kötelezte a kormányt a probléma orvoslására.
A vizitdíjak az egészségügyi reform egyik kulcselemét képezik. A befizetett összegek az egészségügyi intézményeknél, illetve az orvosoknál maradnak, s komoly bevételi forrást jelentenek. Tomás Julínek szakminiszter szerint a vizitdíjak az egészségügy számára hasznosak.
Különféle felmérések szerint a lakosság többsége ugyan elutasítja a vizitdíjakat, de a gyakorlatban fegyelmezetten fizet mindenki, s nincsenek problémák. Az orvosok többsége - különösen a háziorvosok és a kórházi orvosok - támogatja a vizitdíjakat.
Az első negyedévben a vizitdíjakból mintegy másfélmilliárd koronás (14,5 milliárd forint) bevételhez jutott a cseh egészségügy. A koalíció most kiértékeli az eddigi tapasztalatokat és várhatóan felülvizsgálja, illetve módosítja a reform némelyik részét.
A lakosság leginkább azzal elégedetlen, hogy a vizitdíjak kivétel nélkül mindenkire vonatkoznak. Erőteljes a követelés, hogy legalább a kiskorú gyerekek és az idősebbek ne fizessenek. Az egészségügyi miniszter csak annyit ígért meg, hogy megvizsgálja a módosítás lehetőségeit.