Walesa szerint súlyos hiba volt az 1981-es szükségállapot
További Külföld cikkek
- Amerika kijátszhatja egymás ellen a két legnagyobb ellenségét
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
Az egykori híres ellenzéki személyiség a rendkívüli intézkedések 25. évfordulója alkalmából a francia hírügynökségnek adott interjút gdanski irodájában. "Úgy gondolom, hogy a szükségállapot a kommunisták veresége volt, nem a miénk: saját koporsójukba verték be vele az utolsó szögeket. A kommunizmus olyan súlyos hibát követett el, amely végzetes volt számára" - mondta a 63 éves Walesa.
Intelligens ellenállást akart
A Wojciech Jaruzelski tábornok vezette lengyel kormány egy vasárnapra virradó napon vezette be a szükségállapotot, 16 hónappal a Szolidaritással kötött gdanski megállapodások után. A hadsereg egységei elfoglalták az utcákat, a Szolidaritás több tízezer tagját letartóztatták. Magát a szervezetet hivatalosan csak 1982. október 8-án helyezték törvényen kívül, de a letartóztatásokkal és a cenzúra bevezetésével, valamint Walesa internálásával gyakorlatilag azonnal illegalitásba kényszerítették.
"Tudtam jól, hogy ez be fog következni. Csak azon tűnődtem, hogy mennyi vérnek kell folynia ahhoz, hogy a következő szakaszt megnyerjük" - mondta Walesa az interjúban. "Nem nagy, hanem intelligens ellenállást kívántam, lövések, verekedés nélkül. Amikor internáltak, közöltem a rezsim vezetőivel: ha bárhol vérfürdő fenyeget, kész vagyok az önök rendelkezésére állni és közbeavatkozni. Erre egy tábornok nyíltan értésemre adta, hogy kell néhány halott ahhoz, hogy a lakosság féljen a haditörvénykezéstől".
Vízió nélküli Európa
Ugyanakkor Walesa nem ítélte el Jaruzelskit. "Nagyon intelligens ember, de a szerencsétlen idők nemzedékéhez tartozik. Valószínűleg egy más korban nagy személyiség lett volna" - mondta a volt szakszervezeti vezető. A Szolidaritás alapítója szerint elméletileg lehetett volna más megoldás Lengyelországban, mint a szükségállapot, gyakorlatilag nem. "A kommunista motor balra tartott, mi pedig jobbra. Egy motor nem tarthat egyszerre balra is, jobbra is: vagy a motor töri össze a jobbra tartó kereket, vagy a kerék töri össze a motort" - hangsúlyozta.
Lech Walesa, miután visszavonult a politikától, a világot járja és előadásokat tart. Ezeken nemcsak a Szolidaritás harcát meséli el, hanem kérdezik őt Európáról, az Egyesült Államokról és a világ egyéb dolgairól is. A hajdani villanyszerelő nem rejti véka alá euroszkepticizmusát: "Jelenleg egy program, egy vízió nélküli Európai Unióban élünk. Túl sokat markolunk, de nem építünk eleget. Rossz volt az egyszerre történt, nagyarányú bővítés, fokozatosan kellett volna tenni, jobban előkészíteni a struktúrákat".
Walesa, aki 1983-ban Nobel-béke-díjat kapott, elismerte, hogy a jelenlegi lengyel politikában, amikor a dolgok normálisan mennek, számára már nincsen hely. "De ha megint jönnek a bajok, egy nap még visszajöhetek" - figyelmeztetett.