További Külföld cikkek
-
Itt vannak az első képek Ferenc pápa sírjáról
- Emelkedett az iráni kikötői robbanás áldozatainak száma
- Donald Trump nem tágít, mindenáron betiltaná a transzneműek katonai szolgálatát
- Erdő Péter először beszélt Ferenc pápáról a temetés után, Rómában misézett a bíboros
- Meg akarták ölni a korábbi magyar miniszterelnököt, nem fordulhat elő, hogy a testőr elugrik a lövés elől
Békés megoldást javasol
Bár Irak hamarosan akár nukleáris fegyverek gyártásába is kezdhet, Butler mégis még egy esélyt kért a feszültség békés megoldására, még mielőtt katonai akcióra kerülne sor.
![]() |
|
Butlerhez hasonlóan az Egyesült Államok két kulcsfontosságú közel-keleti szövetségese, Jordánia és Törökország is a békés rendezés mellett érvelt. "Az Egyesült Államokkal együttműködve katonai beavatkozás nélkül is jelentős előrehaladást érhetnénk el a békés rendezés irányába" - nyilatkozta az ATV hírcsatornának Bülent Ecsevit török miniszterelnök, aki elmondása szerint "lebeszélni" készül Busht a katonai akcióról.
Bár az amerikaiak számos lehetőség közül választhatnának az Irak elleni katonai akció során, ezek mindegyikéhez jelentős török támogatásra lenne szükség. Akár korlátozott légicsapások, akár egy Bagdad elleni desszantakció indításánál igénybe kellene venni a török reptereket, nagyszabású szárazföldi akció esetén pedig Törökországból indulnának támadó amerikai csapatok.
Jordánia a fegyverellenőrzéseket újítaná fel
Abdullah jordán király is elítéli az amerikai háborús készülődést. Az Egyesült Államok legmegbízhatóbb közel-keleti szövetségese szerint inkább újra kellene kezdeni a fegyverzet-ellenőrző akciókat. A kongresszusi bizottság előtt megjelent Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter elmondta: még nem döntöttek katonai akcióról Irak ellen. "Minél több kérdést kapunk, minél inkább kitárgyalja a sajtó a haditerveket, annál nagyobb a zavar a kongresszusban és a közvéleményben" - kritizálta a bizottság munkáját Rumsfeld.