Újabb ügynökbotrány a lengyel katolikus egyházban
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Stanislaw Wielgus, Varsó új érseke beismerte, hogy a kommunista rendszer idején a lengyel titkosszolgálat informátora volt. Miután kiderült, hogy együttműködött az egykori kommunista titkosrendőrséggel, a lengyel főpap lemondott új hivataláról. A lengyelországi példa is jól jelzi, igaza volt az SZDSZ-nek, mikor az ügynökkérdésben a nyilvánosság megteremtését szorgalmazta, áll az SZDSZ hétfői közleményében.
"Mi, liberálisok korábbi javaslatunkat azzal indokoltuk: mindenkinek vállalnia kell a múltját, nem lehetnek kivételezettek az előző rendszert kiszolgálói között. Két okból tartjuk fontosnak a múlttal való szembenézést: egyfelől, a közélet tisztasága megkívánja, hogy a nyilvánosság értesüljön arról, a vezető pozícióban lévők mit tettek az állampárti diktatúra idején. Jogunk van tudni az igazságot" - olvasható a közleményben.
Másfelől pedig, amíg nem történik meg az őszinte szembenézés és megbánás, addig nem lehet nyugalom. A közéletet rendszeresen borzoló, politikai okokból kiszivárgó akták, a múlttal való zsarolás és botrányok helyett őszinteségre van szükség. Ezért az SZDSZ e példán okulva is arra kéri a Parlament pártjait, vállalják fel a 16 éve halasztott történelmi felelősséget, és az elhallgatás helyett a nyilvánossággal tegyenek pontot az ügynökügyek végére.
Lemondott hivataláról Janusz Bielanski, a krakkói Wawel-székesegyház plébánosa, azt követően, hogy a lengyel sajtó már egy ideje azzal vádolja, hogy a kommunista korszakban beszervezte a titkosrendőrség.
Stanislaw Dziwisz bíboros, Krakkó érseke elfogadta Bielanski lemondását, jelentette a TVN24 lengyel hírtelevízió. Robert Necek, az érsekség szóvivője elmondta, a jelenleg 68 éves Bielanski, aki annak idején együtt járt szemináriumba Dziwisz-sel, január 2-án írta meg a lemondásáról szóló levelét.
II. János Pál személyi titkára után kémkedett
A Newsweek Polska című lengyel hetilap hétfői számában nevezte meg Bielanskit abban a cikkében, amelyben leírta, hogy a lengyel titkosrendőrség milyen módszereket vetett be annak érdekében, hogy Karol Wojtyla krakkói érsek 1978-ban történt pápává választása után a lehető legtöbb információt szerezze be Dziwisz tevékenységéről. Dziwisz a II. János Pál néven Szent Péter trónjára lépett lengyel pápa személyi titkára és egyik legbizalmasabb munkatársa volt negyven éven át. A lap szerint Bielanski 1982-től 1989-ig dolgozott a titkosszolgálatnak.
Bielanskiról a Wprost című lengyel jobboldali hetilap már egy éve megírta, hogy a korábbi lengyel titkosszolgálat informátora volt. Bielanski távozási szándéka egy nappal azt követően vált ismertté, hogy lemondott tisztéről Stanislaw Wielgus, Varsó frissen kinevezett érseke, aki ugyancsak azért kényszerült erre a lépésre, mert a lengyel kommunista titkosrendőrség (SB) besúgója volt. Wielgus lemondási kérelmét XVI. Benedek pápa elfogadta.
A Vatikán nem volt tisztában Wielgus múltjával
A Vatikán nem tudott arról, hogy Stanislaw Wielgus az SB informátora volt, jelentette ki Giovanni Battista Re érsek, a püspöki kongregáció prefektusa a Corriere della Sera című napilap hétfői számában. A múlt hónapban ezért jelölték Varsó érsekének a főpapot. Re hozzátette, hogy a Szentszék álláspontja szerint Wielgus két nagy hibát követett el: egyrészt péntekig nyilvánosan tagadta az együttműködést a titkosszolgálattal, másrészt pedig eltitkolta a valós információkat a Vatikán előtt a kinevezési folyamatban.
A La Repubblica című olasz napilap források megjelölése nélkül közölte, hogy XVI. Benedek pápa szombat este kapta meg telefaxon a Wielgus kémtevékenységéről szóló, a lengyel kormány által elküldött és német nyelvre lefordított 80 oldalas dokumentumot. Az olasz média szerint a botrány nagyon kínos helyzetbe hozta a katolikus egyházfőt, aki tavaly látogatott el Lengyelországba, hogy tisztelettel adózzon elődje, a Lengyelországban született II. János Pál pápa emléke előtt.
Wielgus két hibája
A Corriere della Sera szerint végül ugyan maga Wielgus nyújtotta be lemondását, de a Vatikán biztatására. XVI. Benedek pápa mindeddig nem nyilvánított véleményt az ügyben.
Joaquín Navarro Valls, a Vatikán volt szóvivője a Le Repubblicában hétfőn publikált cikkében emlékezetett arra, hogy a lengyel titkosszolgálat a későbbi pápa II. János Pált is be akarta szervezni, de Karol Wojtyla minden kísérletet visszautasított. "II. János Pál semmiféle kompromisszumot nem fogadott el a kommunista rendszerrel. Segítségére volt nagy szegénysége is, ami megóvta őt mindenféle zsarolástól. Semmije nem volt és semmit nem tudtak felajánlani neki. Semmit nem kívánt, ezért nem volt zsarolható. Elutasított minden együttműködést, mivel pontosan ismerte azokat a nehézségeket, amelyeket az embernek Lengyelországban élve el kellett viselnie" - írta Navarro Valls.
Félreértették az egykori pápát
A volt szóvivő közlése szerint II. János Pál egyszer ironikusan elmesélte, hogy a rendőrség többször behívatta kihallgatásra, ahol a politikához, a gazdasághoz és a hatalmi struktúrákhoz fűződő viszonyáról faggatták. "Válaszaiban nem volt sietség, és mindig személyes nézeteiről beszélt. A rendőrhatósági közegek természetesen semmit nem fogtak fel ezekből a hosszú monológokból. Végül békén hagyták" - írta Navarro Valls, aki szerint nem véletlen, hogy a lengyel püspökök közül egyedül Wojtyla kapott vízumot a második vatikáni zsinat minden egyes ülésére.
"Kezdetben a lengyel hatóságok azt hitték, hogy Wojtyla enged és elfogadja a rendszerrel való együttműködés valamiféle formáját. A politikai rendszer felfogta, hogy mekkora diplomáciai tehetség és szellemi nagyság rejlik ebben az emberben, de biztosan nem értette meg emberképét és szellemi szabadságát" - mutatott rá a volt vatikáni szóvivő.