Súlyos égési sérüléseket okoznak az izraeli füstbombák
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítania, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Fényképfelvételekkel tudja igazolni a Times, hogy Izrael fehérfoszforral töltött tüzérségi lövedékeket is bevet a Gázai övezetben. Az oxigénnel keveredve azonnal hevesen, sűrű füsttel égő fehérfoszfort a nemzetközi szerződések értelmében tilos a polgári lakosság ellen bevetni.
A Times már a hétvégén arról cikkezett, hogy Izrael mégis használhat fehérfoszforos lövedékeket, hogy a katonák csapatmozgásait álcázza. A lap több olyan civil sérültről is tud, akiket feltételezhetően fehérfoszfor okozta égési sérülésekkel ápolnak.
"Nem ismerem a fehérfoszfort, de az biztos, hogy az elmúlt hetek sérültjei közül soknak nagyon furcsa égési sebei vannak. Nagyon mélyek, nem olyanok, amilyeneket látni szoktunk" - nyilatkozta a lapnak Nafez Abu Saban, az al-Sifa kórház égési osztályának vezetője. A levegővel érintkezve lángra lobbanó fehérfoszfor akár tíz percen át is éghet, a testre kerülő részecskéi mélyen beéghetnek a bőrbe.
Az izraeli hadsereg tagadta a fehérfoszfor használatát. A Times most képi bizonyítékokkal igazolta gyanúját. Az izraeli tüzérségről készült fotókon jól látható, hogy az izraeli tarackokba M825A1 típusú lövedékeket is betáraznak.
A Jane's katonapolitikai kiadó tematikus szakkiadványa szerint a 155 miliméteres M825A1 lövedéket az amerikai hadsereg fejlesztette ki, fehérfoszforos füstbomba.
A bizonyítékok ellenére az izraeli véderő egyik szóvivője kitartóan tagadta, hogy fehérfoszfort is bevetnének. A képeken állítása szerint üres töltetek. "Ezt hívjuk csendes lövedéknek. Üres, nincs benne se robbanószer, se fehérfoszfor". A lövedékeket a tarackok belövésére használják - mielőtt éles lőszerrel lőnének, két-három üres lövedék kilövésével közelítenek rá a célra (a taracklövedék ballisztikus pályán halad).
A Jane's technikai szakértője, Neil Gibson szerint az M825A1 lövedékben a fehérfoszfor nem töltetként van, hanem a burkolat alá ékelt filcet itatják át vele.
A fehérfoszfort civil lakosság ellen, gyújtóbombaként tilos bevetni. Az M825A1 azonban nem gyújtóbomba, hanem füstbomba, nem élőerő ellen, hanem saját csapatok álcázására használják a hadseregek - ettől még természetesen okozhat sérüléseket.
Marc Galasco, a Human Rights Watch HRW) jogvédő szervezet képviselője szerint a fehérfoszfor véletlenül is súlyos sérüléseket okozhat, ezért "aggodalmat okoz, hogy Izrael nem tesz meg minden lehetséges lépést a civil életek és a civil tulajdon védelmében".
"Aggályainkat csak növeli, hogy a felvételek tanúsága szerint az izraeliek alacsonyan lövik be a bombákat, mintha csak maximalizálni akarnák a gyúhatást" - nyilatkozta a Timesnak. Igaz, annak kevés taktikai jelentősége lenne, ha a füstbombákat magasan a levegőbe lőnék. Galasco maga is elismerte, hogy a HRW-nek nincs bizonyítéka rá, hogy Izrael támadófegyverként veti be a füstbombákat.
A nemzetközi besorolások szerint az M825A1 füstbomba, és ezek használatát nem tiltják szerződések. A fehérfoszforos gyújtóbombák civil lakosság elleni bevetését azonban igen.