Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM
A 15 millió euró értékre becsült Gustav Klimt képet eddig Linz városi múzeumában őrizték, de Franz Dobusch polgármester hétfőn bejelentette, hogy azt visszaadják az eredeti tulajdonos örököseinek. A kép visszaszolgáltatását Aranka Munknak, egy gyáriparos feleségének az örököse kérte 2007-ben. A kép Aranka Munké volt, de az asszonyt 1941-ben a lengyelországi Lódz koncentrációs táborába deportálták, ahol meghalt. A Linz önkormányzata által megrendelt független szakértői vizsgálat bebizonyította, hogy a műalkotást valóban a III. Birodalom idején rabolták el a családtól, mondta Dobusch. Sophie Lillie szakértő azt is megállapította, hogy a kép Ria Munkot, Aranka lányát ábrázolja. A műalkotást, akár csak két másik képet, Ria 1911-ben történt öngyilkossága után rendelték meg a bécsi szecesszió mesterétől.
Ausztria 2006-ban egy döntőbíróság ítélete nyomán a bécsi Belvedere képtárban őrzött öt Klimt-képet adott vissza a Bloch-Bauer család örököseinek. Az egyik vásznat, Adele Bloch-Bauer 1907-ben festett híres portréját ugyanabban az évben 135 millió dolláros rekord összegért vásárolta meg Ronald Lauder amerikai kozmetikumgyáros.
Bécs városa - precedenst teremtve - áprilisban szolgáltatta vissza Herbert Gutmann örököseinek Hans Makart festő Pappenheim halála című alkotását, amit egy német zsidó bankár 1934-ben kénytelen volt elárverezni, és amit a Bécsi Múzeum 1968-ban vásárolt meg egy dán műkereskedőtől.