Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMFideszes színház lesz Pécsen
A fideszes országgyűlési képviselő Gulyás Dénessel közösen pályázó Rázga Miklóst választotta Pécs város közgyűlése a pécsi színház direktorának. A február 15-ig az igazgató posztot másfél évtizede betöltő, a folytatásra pályázó Balikó Tamás visszalépett, mert mint az Új dunántúli Naplónak mondta, felháborította, hogy az önkormányzat kulturális bizottság és a közgyűlés ülése előtt döntést hozott.
A politikai bohózatba torkollt tavaly őszi, sikertelen próbálkozás után ismét kiírta a pécsi közgyűlés a pályázatot a Pécsi Nemzeti Színház igazgatói posztjára. Erre hatan adták be jelentkezésüket. A jelenlegi vezető, Balikó Tamás, az előző körben is pályázott - és hasonlóan komoly szakmai támogatással bírt - mint ahogy Márton András is, aki Káel Csaba rendezővel indult, mellette újrázott Dörner György, és indult Rázga Miklós pályázatában megjelölve egyik segítőtársként Gulyás Dénes operaénekest a Fidesz országgyűlési képviselőjét, Rusznyák Gábor rendező kollégájával Mohácsi Jánossal, valamint Moravetz Levente, aki többek között Sasvári Sándor színésszel működne együtt.
Ifjúsági és gyerekelőadásokat is szeretnének repertoárra tűzni, emellett olyan előadások lesznek a színházban, melyekre családosok együtt, unokától a nagymamáig el tudnak menni - mondta Rázga Miklós. Az új igazgató terveiben szerepelnek beavató színházi előadások iskolások számára, akár iskolákban is.
Az operatagozat a szokásos évi egy bemutatón kívül összeállít egy tíz előadásból álló sorozatot, amely reprezentálja az egész operairodalmat. Ezeket a darabokat szintén főleg iskolásoknak szánják, akik egyfajta kihelyezett énekóraként nézhetik meg az előadásokat. A cél az, hogy kialakuljon egy operaértő közönség Pécsen - mondta az új igazgató.
Az 50 éves balett tagozat jogi helyzetének rendezése is a tervek között szerepel. Rázga Miklós azt szeretné, ha a balett részleges önállóságot kapna, hogy tudjanak pályázni, illetve külföldi fellépéseket vállalni.