Őrizetbe vették a kínai lázadó művészt
További Kultúr cikkek
- A magyar szaki, aki a legnagyobb filmsztárok köré teremt világokat
- Meghalt Emilio Echevarría, az egyik James Bond-film színésze
- Bodrogi Gyula elmondta, mikor állhat újra színpadra a balesete után
- Minden titkot elárult Vlagyimir Putyin legfőbb riválisa
- Az Afrikába kevert Michael Jackson lopta el a KFT show-ját
A híres kínai művészt, a Kínai Kommunista Párt kritikusát, Aj Vejvejt gazdasági bűncselekményekkel gyanúsítják. Részleteket nem lehet tudni, hivatalosan csak ennyit közöltek. A művész felesége telefonon újságíróknak elmondta, hogy várják, mi fog történni.
Aj ellen rendőrségi nyomozás folyik - erősítette meg Hung Lej (Hong Lei), aki biztosította az újságírókat arról, hogy ügyében a törvényeknek megfelelően fognak eljárni. Hung aláhúzta: az ügynek semmi köze az emberi jogokhoz, vagy a szabad véleménynyilvánításhoz; más országoknak pedig nincs joguk a beavatkozásra. Korábban az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, az Európai Unió és Ausztrália is tiltakozott az ismert művész őrizetbe vétele ellen, miután vasárnap a pekingi repülőtérről elvezették, s azóta nem adtak hírt róla. Aj sajtójelentések szerint Tajvanba készült Hongkong érintésével.
A szóvivő a zsúfolásig megtelt külügyminisztériumi teremben elhangzott kérdésekre ugyanakkor nem közölt közelebbi részleteket a gyanú szerinti "gazdasági bűncselekményről". A Hszinhua hírügynökség korábbi, helyi idő szerint csütörtökön nem sokkal nulla óra után kiadott egymondatos híre is csupán a vizsgálat tényét ismertette.
Aj Vejvej Hongkongba indult vasárnap, de a hatóságok megakadályozták, hogy Pekingben a repülőre szálljon. Ezt követően sem a család, se a közvélemény nem kapott információkat arról, pontosan hol is van. A rendőrség a művész műtermében és a lakásán is házkutatást tartott.
Kínában az utóbbi hetekben jogászokra, írókra és aktivistákra csapott le a rendőrség, sokakat letartóztattak, miután februárban olyan online felhívások láttak napvilágot az interneten, amelyek a Közel-Keleten és Észak-Afrikában zajló eseményekhez hasonló tiltakozásra szólítottak fel.
Aj a Twitteren, ahol több mint hetvenezer követője van, nem hivatalos listát vezetett a letartóztatásokról.
Az 53 esztendős avantgárd művész, akinek a közelmúltban a londoni Tate Galériában volt kiállítása, a nemzetközileg legjelentősebbnek tartott kínai kortárs alkotók közé tartozik. Tanácsadóként működött közre az olimpiára készült Madárfészek-stadion tervezésénél.
Tavaly decemberben nem engedték, hogy Oslóba utazzon a Nobel-békedíj átadásra, ahová meghívták. A díjat egy kínai másként gondolkodónak, Liu Hsziao-pónak ítélték oda, aki "felforgató tevékenységéért" tizenegy éves börtönbüntetését tölti. Aj akkor elmondta: egy kézzel írott feljegyzést mutattak neki, amelyben az szerepelt, hogy távozása nemzetbiztonsági kockázatot jelent.