Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA háború utáni és kortárs műveket felvonultató aukción 267 millió dollárért (közel 60 milliárd forintért) cseréltek gazdát az alkotások. Warhol Double Elvis című képét, amely a rock királyát cowboyként ábrázolja 37 millió 47 ezer ötszáz dollárért vásárolták meg. Az ezüst selyemszitanyomat Elvist szemből, csípőből tüzelve mutatja be, a háttérben pedig alig kivehetően jelenik meg a "hős" mása. A Sotheby's szerint 1995 óta ez volt az első Double Elvis kép, amely feltűnt a piacon. Warhol 22 képből álló sorozatot szentelt az énekesnek, ebből kilencet múzeumok őriznek.
Lichtenstein Sleeping Girl (Alvó lány) című pop art művénél 40 millió dollárnál csapott le a kalapács, így az ár az árverési jutalékkal együtt 44 millió 882 ezer ötszáz dollárra (9,9 milliárd forintra) rúgott. A képregény inspirálta munka 1964-ből származik, és csupán egyszer mutatták be nyilvános kiállításon, 1989-90-ben a Los Angeles-i Kortárs Művészeti Múzeumban.
A kínai művész, Aj Vej-vej Sunflower Seeds (Napraforgómagok) című milliárdnyi, kézzel formált, porcelánból készült installációja pedig 782 ezer 500 dollárért (174 millió forintért) ment el. Ebből a sorozatból a másként gondolkodó alkotó tíz munkát készített. A napraforgókat két éve a londoni Tate Modern galéria is kiállította. A kínai művész korábbi aukciós rekordja 657 ezer dollár volt, amit a Chandelier (Csillár) című alkotásért fizetettek ki.
Az aukció további csúcspontjai közé tartozott Francis Bacon Figure Writing Reflected in Mirror című litográfiája, amely a licitáláson ugyancsak 44 millió 882 ezer ötszáz dollárt ért egy gyűjtőnek. Az 1978-as alkotás egy asztalnál író férfi akt tükörképét mutatja be.
A Sotheby's szerda esti sikere az aukciósház múlt heti árveréstörténelmi rekordját követte, amikor Edvard Munch Sikoly című festményét 119,9 millió dollárért (26,7 milliárd forintért), művészeti alkotásért valaha árverésen lecsapott legmagasabb áron adták el.
Michael Frahm londoni kortárs művészeti tanácsadó szerint a rekordárak egyszerűen az alkotások színvonalának köszönhetők. "A kulcs a minőség" - hangoztatta.