Egyre több a színházi előadás és a néző

2013.03.27. 09:48
Ma van a színházi világnap, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a kultúra fontosságára, és tisztelegjenek a színházi dolgozók előtt. Magyarországon évek óta nő a színházi előadások száma.

A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) bécsi közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. A szervezők célja, hogy felhívják a figyelmet a színházművészet, tágabb értelemben a kultúra fontosságára, tisztelegjenek a színészek, színházi dolgozók előtt, s kérjék a közönség szeretetét, támogatását.

Magyarországon a 2000 óta folyamatosan növekszik a színházi előadások száma. Míg 2000-ben 12 és félezer színházi előadást regisztráltak itthon, 2011-ben már majdnem kétszer annyi, több, mitn 21 ezer előadást nézhetettek meg a nézők. És ez az adat a szabadtéri előadásokat nem tatalmazza. Az egyre több előadás ellenére a nézőszám koránt sem nőtt ilyen mértékben, sőt csak most kezdi elérni a rendszerváltás körüli értéket. Az 1990-es ötmilliót közelítő évi nézőszám 1995-re jelentősen visszaesett, és 2011-ben érte el ismért a 4 735 000 főt. Ebben a számban az alternatív színházak látogatói is benne vannak.

Az 51. színházi világnap alkalmából az esti előadások előtt felolvassák azt a nemzetközi üzenetet, amelyet az idén Dario Fo olasz drámaíró, színész, zeneszerző fogalmazott meg. Emellett számos programmal várják a közönséget országszerte, és szakmai elismeréseket adnak át.A Veszprémi Petőfi Színházban rendezik meg a MASZK Országos Színészegyesület hagyományos jótékonysági gálaestjét, amelynek bevételével az Ódry Árpád Művészotthon lakóit támogatják.

Az eseményen adják át a Gobbi Hilda- és a Kállai Ferenc-életműdíjat, a pályakezdő tehetségek elismerésére létrehozott Soós Imre-díjat és a fiatal rendezők munkáját értékelő Vámos László-díjat, valamint a Szabadtéri Színpadok Szövetsége által alapított Amphiteátrum-díjat. Szintén a gálaesten adják át a Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központjának elismerését, a Hevesi Sándor-díjat, amelyet évente három olyan művész, kultúraközvetítő kap, aki a legtöbbet tette a magyar színházművészet nemzetközi megismertetéséért, elismertetéséért.