Összegyűjtik a Magna Charta eredeti példányait

2013.07.15. 15:36
A British Library összegyűjti a történelmi dokumentum fennmaradt négy eredeti példányát, hogy 2015-ben egy közös kiállítással ünnepelje az angol nemesek rendi jogait biztosító szabadságlevél születésének 800. évfordulóját.

A brit könyvtár hétfőn jelentette be a rendkívüli kiállítás tervét. Első ízben kerül egy tető alá a négy nagy értékű példány és mindössze három napig tart majd a bemutató. A Magna Chartát János király bocsátotta ki 1215-ben, hogy jogaik írásba foglalásával lecsillapítsa a súlyos adóterhek és a despotikus uralkodás miatt lázadozó angol nemeseket.

"Számos példány készült az okiratból, amelyeket a püspököknek és valószínűleg a sheriffeknek is elküldtek Anglia-szerte" - jegyezte meg Claire Breay, a könyvtár vezető kurátora. A fennmaradt négy eredeti példányból kettő a British Library gyűjteményét gazdagítja, egy a közép-angliai Lincoln katedrálisban található, egy másik pedig a délnyugat-angliai Salisbury székesegyházban.

A tervek szerint a 2015 elejére időzített kiállításon kutatók vizsgálhatják meg a négy példányt és a közönség 1215 tagja is lehetőséget kap azok megtekintésére. Utóbbiak kiválasztására egy vetélkedő keretében kerül sor.

A dokumentum annak a szóbeli megállapodásnak a leirata, amit a király báróival kötött a Windsor melletti Runnymede mezején. A megállapodás rögzítette a korona hatalmának határait és leszögezte, hogy maga a király sem áll a törvény fellett. A dokumentum egyik leghíresebb passzusa rögzíti, hogy szabad embert csak vele egyező státusúak törvényes ítélkezése alapján lehet elfogni és javait is csak így lehet lefoglalni.

Breay elmondta, hogy a megállapodás mindössze alig tíz hétig volt érvényben. A bárók ismerték János királyt, ezért kiköveteltek egy záradékot, amelyben beleegyezik, hogy nem próbálja megsemmisíteni az egyezséget, ennek ellenére az uralkodó szinte nyomban a pápához fordult, hogy érvénytelenítse a megállapodást.

Bár a Charta számos cikkelyét figyelmen kívül hagyták, megváltoztatták vagy átírták az idők során, a dokumentum mégis a brit alkotmányosság alapja lett, nagy hatással volt a később készült történelmi dokumentumokra, beleértve az amerikai alkotmányt is.  A 13. században később több alkalommal ismételten kiadták, ezekből a példányokból 17 maradt meg, 15 Nagy-Britanniában, egy 1297-ből származó az ausztrál parlamentben egy pedig az amerikai Nemzeti Levéltárban található.
Nagy-Britanniában 2015-ben egészéves megemlékezés-sorozattal adóznak a brit alkotmány alapkövének tekintett Magna Charta évfordulójának.