Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÖtvenezer műtárgyat vennének el a múzeumoktól
További Kultúr cikkek
- Hiába a téli hideg, a lehető legnagyobb műsorral jelentkeznek a világhírű zenészek
- „Hátborzongató, a felelősséget a sajtóra is kiterjeszteném”
- Ókovács Szilveszter: Szente Vajk ötletdús művész, ez megkönnyíti a váltást
- Sehol sincs a magyar lottóötös ehhez a falra ragasztott banánhoz képest
- Temetésen, randevún és anyák napján is él az ősi szokás
Mint ismert, a parlament októberben fogadta el a múzeumi törvény módosítását, ami lehetővé teszi, hogy a kultúráért felelős miniszter jelölhesse ki az állami tulajdonban lévő műtárgyak őrzési és bemutatási helyét.
A múzeumi szakma már a törvény elfogadása előtt úgy vélte, hogy a fertődi Esterházy-kastély „kistafírozásáról” lehet szó. A tervezet ellen tiltakozott a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete is, akik szerint az intézkedés nemcsak indokolatlan és a múzeumi szakmára nézve sértő, de emellett veszélyes is, és súlyos gondokat fog okozni.
A március 1-jén létrejövő Eszterháza Központba vinnék az Esterházyak házi muzsikusa, Haydn kottáit az Országos Széchényi Könyvtárból, a teljes Esterházy-gyűjteményt az Iparművészeti Múzeumból, és számos olyan műtárgyat a Nemzeti Múzeumból, a Nemzeti Galériából, a Szépművészeti Múzeumból, az Országos Levéltárból és az OSZK-ból, amik Fertődhöz kötődnek.
A Népszabadság birtokába került egy három pontból álló javaslatcsomag, amit az Iparművészeti Múzeum volt igazgatója tavaly nyáron készített a Miniszterelnökségnek. Eszerint 50 ezer műtárgyat helyezhetnek át a közgyűjteményekből a felújított kastélyba, köztük ott vannak az ország legismertebb műkincsei: Dürer, Leonardo és Rembrandt rajzai, Goya és Raffaello festményei, Mátyás király és Szapolyai János kincsei.
A múzeum a teljes magyar közgyűjteményi szférát átformáló vállalkozás helyett azt javasolta, hogy osztrák és német mintára hozzanak inkább létre tartományi vagy időszaki kiállításokat, amelyek nem veszélyeztetnék az országos közgyűjtemények gyűjteményi egységeit.
A Népszabadság szerint a javaslat azonban elkallódott a Miniszterelnökségen, így azt nem vették figyelembe, amikor a kormányzati döntések készültek. Mint ismert, Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum igazgatója a műkincsek elvétele miatt januárban lemondott.
Kétmilliárd a kormánytól
A gyűjteményektől elvett tárgyak L. Simon László szerint a nyáron kerülhetnek vissza Fertődre, ahol a kastély felújításra váró nyugati szárnyában állítják majd ki őket. A felújításra a kormány másfél milliárd forintot ad. Ezen felül vásárolni is fog műtárgyakat az Eszterháza Központ, nemrégiben például külföldön előkerült a kastély dísztermének több eredeti ülőbútora, amelyeket vissza kívánnak vásárolni, de hangszerbeszerzések is lesznek. Ezekre az idén 551,4 milliót forintot különített el a kormány. A kastély teljes felújítása 2015-ben fejeződhet be.
A március 1-jén létrejövő Eszterháza Központnak a Népszabadság szerint már van vezetője, de azt L. Simon László kormánybiztos nem mutatta be szerdán, csak annyit mondott róla, hogy turisztikai szakember, akinek gazdasági és közgyűjteményi helyettese is lesz.