Elhunyt A 13 és ¾ éves Adrian Mole írója
Sue Townsend már évek óta súlyos cukorbetegséggel küzdött, fél szemére meg is vakult. 2009-ben veseátültetésre volt szüksége, két éve pedig stroke-ot kapott, így most egy újabb betegséggel már nem bírt a szervezete: leicesteri otthonában 68 évesen elhunyt, írja a BBC.
Az 1946-os születésű írónő már a '70-es évek végén is színdarabokat írt, de csak a '80-as években robbant be igazán a köztudatba: az 1982-es A 13 és ¾ éves Adrian Mole titkos naplója című ifjúsági regényéből még ugyanebben az évben rádiójátékot készített a BBC, '85-ben pedig tévésorozat is készült belőle.
A Harry Potter-fejű Adrian Mole tinédzserévei után a '90-es években megjelent Sue Townsend-regényekben már nem a kanos angol kamaszok pubertáskori problémái voltak a középpontban, hanem a felnőttként szürke hivatalnokként dolgozó, adósságcsapdába keveredett Adrian Mole napi nyűgjei. De a brit közélet aktuális eseményei, a szigetország társadalmát szétfeszítő problémák és a tömegpusztító fegyverekben rejlő veszélyek is rendre előkerültek a regényekben.
Íme a teljes Adrian Mole-sorozat:
- A 13 és ¾ éves Adrian Mole titkos naplója (The Secret Diary of Adrian Mole, Aged 13¾) (1982)
- Adrian Mole újabb kínszenvedései (The Growing Pains of Adrian Mole) (1985)
- Adrian Mole és a kis kétéltűek (The True Confessions of Adrian Albert Mole) (1989)
- A 23 és ¾ éves Adrian Mole küzdelmei (Adrian Mole: The Wilderness Years) (1993)
- Adrian Mole – Capuccino évek / Adrian Mole és napi hat cappuccino (Adrian Mole: The Cappuccino Years) (1999)
- Adrian Mole és a tömegpusztító fegyverek (Adrian Mole and the Weapons of Mass Destruction) (2004)
- Adrian Mole elveszett naplói – 1999–2001 (The Lost Diaries of Adrian Mole, 1999-2001) (2008)
- Adrian Mole folyó ügyei (Adrian Mole: The Prostrate Years) (2009)
Townsend a bestseller Adrian Mole-könyvek mellett más regényeket is írt, amikben legtöbbször a politika és az átlagemberek gondjai voltak a központi téma.
Egyik legnagyobb sikere, a '92-es The Queen and I például azzal a gondolattal játszott el, hogy mi lenne, ha a nagy-britanniai választásokat a Republikánus Párt nyerné meg, akik trónfosztják a királyi családot, így a korona nélkül maradt Erzsébet Károly herceggel, Diana hercegnővel, a kis Vilmossal és a még egyáltalán nem bulizó Harryvel egy vörös téglás szociális lakásba kénytelen átköltözni a Buckingham-palotából. A regény folytatása, a Queen Camilla 2006-ban jelent meg.
Több évtizedes írói munkássága elismeréseként 2008-ban a Loughborough Egyetem díszdoktorává nevezték ki, 2009-ben pedig szülővárosa, Leicester díszpolgára lett.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.