Ő a legtöbbet érő magyar

További Kultúr cikkek
-
A Kamaszok valamit nagyon megérzett, megállíthatatlanul robog a csúcs felé
- Aranyáron kelnek el a fesztiválbelépők, most azt is megtudtuk, miért
- Csuja Imre: Nem tudom, mit kellene még tennem a Kossuth-díjhoz
- A lány aggódott, amikor az apja elvesztette a munkáját
- Maratonra készülnek, a nagyágyúkat is bevetik
Hantai Simon jelenleg a legdrágábban eladható magyar származású képzőművész. M.A. 5 (Mariale) című, 1960-ban készült munkájáért egy tavalyi árverésen 740 millió forintnak megfelelő összeget fizettek, magyar kortárs képzőművészeti alkotásért még soha nem adtak ennyi pénzt korábban. Hantai Simon azonban ennél is több, tulajdonképpen egy sztár. Az volt már 1982-ben, amikor egyszer csak visszavonult, és úgy döntött, a továbbiakban inkább a filozófiának szenteli életét és Derridával értekezik. Ő ezt is megtehette. Sokan és sokféleképpen próbálták rábeszélni, hogy menjen bele még egy kiállításba, de a fia szerint mindig azt mondta: „Majd rendeztek nekem kiállítást, ha meghalok.” Végül így is lett, 2008-as halála után viszonylag hosszú idő elteltével, tavaly valósult meg a nagy átfogó életmű-kiállítása Párizsban, a Pompidou központban, ahol 130 művét mutatták be. És csütörtökön végre itthon is retrospektív kiállítása nyílt a Ludwig Múzeumban.

A festő Hantai
Hantai Handl Simon néven született magyarországi sváb családban, 1922-ben, Bián, a mai Biatorbágyon. Apja az Anschluss után döntött úgy, hogy nevét magyarosítja. 1939-es magyarországi képein már a Hantai aláírás szerepel. 1941–1948 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol Aba Novák Vilmos és Kontuly Béla volt a mestere. 1948-ban feleségével elhagyta Magyarországot, 1949 óta Párizsban élt és alkotott. 1982-ben visszavonult, de tovább festett, 1994-tól kezdődően régi vásznait feldarabolta, szétvágta, majd a képek egy részletének a sokszorosítási technikák segítségével reprodukált változatát újra felhasználta. Intenzív szellemi kapcsolatban állt a francia szellemi élet képviselőivel, Derridával sokat dolgozott együtt, maga is több könyvet és verses kötetet írt. 2008-ban halt meg. A 2013-as párizsi kiállítás után képei értéke meredeken emelkedni kezdett, csak tavaly közel 30 képe kelt el rekordárakon különböző aukciókon.
Csak a bejgli
A budapesti kiállítás sok szempontból teljesen más, mint a párizsi. Daniel Hantai, a festő fia elmondta, nagyon sok képet csak hosszas huzavona után lehetett volna megszerezni, ezért végül Fabényi Júliával, a Ludwig Múzeum igazgatójával együtt más utat választottak. A budapesti kiállításon több a család tulajdonában lévő kép, szerencsére sok képet sikerült megszerezni magyar gyűjtőktől, és mindezt kiegészítették Hantai korai, még magyarországi időszakában alkotott és itthon fellelhető, többnyire még figurális műveivel.

Bár büszkén hangoztatjuk, hogy ő a legdrágább magyar, igazság szerint legalább ennyire francia is. Nagyon korán, 26 éves korában hagyta el az országot feleségével, a szintén festő Bíró Zsuzsával együtt, aki jelenleg 90 éves, de aktívan részt vett a kiállítás megszervezésében, sőt, a megnyitóra is eljött. Csakúgy mint gyerekei, akik úgy emlékeznek, kiskorukban még beszéltek magyarul, de aztán az iskolában teljesen elfelejtettek. A kiállításmegnyitón a tárlatot bemutató Daniel Hantai azt mondta, a magyarság neki leginkább a karácsonyi bejglit jelentette.

Gyorsan befutott
Mint azt Fabényi Júlia is sejtetni engedte a megnyitón, Hantaiból valószínűleg sosem lett volna ez a hatalmas ívet befutott sztár, ha itthon marad. Kezdve azzal, hogy nem találkozott volna a francia szürrealizmus egyik vezéralakjával, André Bretonnal, aki igen hamar kegyeibe fogadta. Hantainak öt évvel Párizsba érkezése után már önálló kiállítása volt, ami nagyon nagy szó. Nem sokat időzött azonban a szürrealisták között, akik a második világháború után maguk is sokáig tanácstalanságban topogtak azt illetően, hogy mi is fér bele ebbe a műfajba. Hantai lírikus vonalára például nem voltak nyitottak. Igaz, őt ekkor már rég az amerikai Jackson Pollock érdekelte, akinek kalligrafikus festészete rá is nagy hatással volt. A budapesti kiállításon külön termet szenteltek Hantai erotikában is tobzódó szürrealista, és az azt követő kalligrafikus korszakának is. Utóbbi talán a legfontosabb terem, hiszen a szoba anyagából pontosan lekövetkeztethető, ahogy a festő vonalai egyre absztraktabbak, majd egyre letisztultabbak és egyszerűbbek lesznek, amíg el nem jut saját védjegyéig, a hajtogatásos (pliage) technikához.

Szentimentálisan hangzik, de úgy is mondhatnánk, hogy Hantai ezzel hazaért. Ez lesz az a technika, ami elhozza számára a világhírt, ugyanakkor a technika kifejlesztésekor rengetegszer alkalmaz egy igen tipikus kék színt, ami valószínűleg minden látogatónak ismerős lesz. A festő itthon maradt barátai szerint a szín nem véletlen: a magyarországi sváb falvak kékje.
Hajtogatós sztár
A hajtogatás – ami egyébként inkább gyűrés – visszavonhatatlan sztárrá avatja Hantait. És aki megnézi a kiállításon is látható, A retina csendje című filmet (a festő nyolc éves korában egy időre megvakult diftéria miatt, ami később nagy hatással volt a művészetére), megérti, miért is szeretett bele ebbe a technikába. Ekkor már régen nem használ ecsetet, a földön ülve gyűrögeti a kívánt állagúra óriási vásznait, majd a gyűrött felületet egy hatalmas vashengerrel egyengeti le. Az így meggyűrt vásznat festi be viszonylag híg festékkel, és száradás után a vásznat kifeszíti. Később a hajtogatást csomózással kombinálta, így jöttek létre jellegzetes, négyszögmintás képei, az úgy nevezett Tabula-korszak. Ez tartott legtovább Hantainál, nagyjából 1982-ig, ekkor ő képviselte Franciaországot a velencei biennálén, és ezután döntött úgy, hogy visszavonul a nyilvánosságtól.

A pliage amennyire egyszerűnek hangzik, annyira magával ragadó. A kialakuló minták száma gyakorlatilag végtelen, miközben mégiscsak a festőtől függ. A művésztől, aki nem bizonyos távolságból szemléli képét, hanem rajta guggol és fekszik a saját művén. Hantait lenyűgözte a technika sajátosságaiból adódó meglepetés: hogy soha nem lehet tudni, mi rajzolódik majd ki a felületen. Innen adódik legfontosabb dilemmája is: vajon nem fontosabb-e a kép festetlen, fehér felülete, mint a festékes? Lenyűgözte továbbá a határtalanság is: hogy a minta bármeddig folytatható. Éppen ezért soha nem engedte, hogy keretbe foglalják a képeit.
A Ludwig Múzeum HANTAI című kiállítása augusztus 31-ig tekinthető meg.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Hét év után tér vissza Magyarországra a Hurts
A magyar fővárosban is megünnepli első lemeze megjelenésének 15. évfordulóját a duó.
április 3., 13:37
- Kultúr
A Kamaszok valamit nagyon megérzett, megállíthatatlanul robog a csúcs felé
A Netflix legjobbjait is megelőzheti.
2 órája
- Kultúr
Világhírű írók fordultak a kormányukhoz, többszörösen meglopták őket
Dávid és Góliát viadalra készülnek.
április 3., 06:14
- Mindeközben
Megyeri Csilla: Éveken keresztül bántottak, hogy mikor akarsz szülni, miért nem szülsz
2 órája
- Mindeközben
Sipos Tomi a fiatalságáról: Jó lenne visszakapni azt az időt, amit kvázi haszontalanul töltöttem
3 órája
- Kultúr
Megcáfolhatatlan érveket találtak Izraelben az „Armageddonra”
Olyan háború dúlt, amit a Bibliában is megírtak.
április 3., 08:17
- Kultúr
A római birodalom korából fedeztek fel régészeti leleteket Bécs határában
A vizsgálatok a Római Birodalom végnapjain dúló brutális harcokra utalnak.
április 3., 11:50
- Kultúr
Sir Schiff András: Donald Trump és csapata tönkre fogja tenni a világot
Exkluzív interjú a világhírű zongoraművésszel.
április 3., 07:30
- Mindeközben
Dopeman: Magyarországon mindenki azt csinál, amit akar, szerintem a világ egyik legszabadabb országa vagyunk
5 órája
- Mindeközben
Robert Pattinsonnal bővülhet a Dűne 3. csapata, az is megvan, melyik karaktert alakíthatja
6 órája
- Kultúr
Aranykorra készültek, de a világ legnagyobb háborúja várt rájuk
Amikor még sikkes volt a dohányzás, és újdonság a mozi.
április 3., 10:40
- Kultúr
Az Oscar-díjas rendező most igazán betalált, új filmje kegyetlenül őszinte
A fantázia és a valóság keveredik, miközben a kislány áldozatból harcossá lesz.
április 2., 21:25
- Kultúr
Ezt a kincset keresi mindenki, de aki megkaparintja, az rögtön elveszíti
Márai Sándor nyomába eredtünk.
április 3., 10:49
- Kultúr
Érdekel a nő, akibe a férjed szerelmes volt?
A Főhős Te vagy! sorozat az Indexen, a regényfolyam epizódjainak nyitott a vége, szavazzon a folytatásról!
április 3., 16:04
- Címlapon
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat
De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.
4 órája
- Mindeközben
Sárközi Ákos éttermében óriási balhét csapott egy vendég, mert nem ízlett neki az étel, de ami ezután történt, arra senki sem számított
9 órája
- Kultúr
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói pünkösdi búcsúban a Bagossy Brothers Company
A rendhagyó kulturális programot pünkösd után egy héttel tartják.
április 3., 19:01
- Kultúr
Maga Donald Trump nyitotta meg a Képíró utcában az év képzőművészeti eseményét
Matolcsy György lesz a közös amerikai–magyar nemzeti bank elnöke?
április 2., 09:52
- Kultúr
A Nemzeti Múzeum igazgatója: Csepel hivatalosan is tengeri kikötő volt
Zsigmond Gábor friss interjúban beszélt a múzeum aktualitásairól és saját kutatómunkájáról.
április 3., 17:17
- Kultúr
Szétdurran a feszültségtől Michael Fassbender új kémthrillerje
A Fekete táska a bizonyíték, hogy az ír színészből kiváló James Bond lenne.
április 3., 18:19
- Mindeközben
Bódi Csabi közel egymillió forintot csengetett ki éjszakánként a luxusnyaralásán, így lepte meg feleségét
10 órája
- Címlapon
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint
Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.
3 órája
- Kultúr
Ötven éve sóhajtjuk hiába: bárcsak itt lennél!
A Keep Floyding május 17-én lép fel a Várkert Bazárban.
április 2., 17:47
- Kultúr
Három órájuk lesz arra, hogy beírják magukat a történelembe
Vasárnap próbára teszik a tudásukat.
április 2., 10:50
- Kultúr
Nádas Péter-gyűjteménnyel bővül a Petőfi Irodalmi Múzeum
Nagylelkű ajándék a világhírű magyar írótól.
április 2., 12:26
- Kultúr
Ismét átadták a Kovács András Ferenc Költészeti Díjat
A nyelv mesteri kezeléséért.
április 2., 18:13
- Kultúr
Életnagyságú nő és férfi domborműve került elő Pompejiben
A régészek szerint a női szobor feltehetően Ceres papnőjét ábrázolja.
április 2., 11:07
- Kultúr
Kiállítás nyílik Sylvia Plachy életművéből a Capa Központban
A tárlat április 5-től augusztus 31-ig lesz látogatható.
április 2., 17:42
- Kultúr
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
április 2., 14:31
- Mindeközben
Szabó Zsófi váratlan diagnózist kapott: „Hosszú időn át nem sikerült teherbe esnem”
13 órája
- Címlapon
Még jobban elmérgesedhet a diplomáciai front, Kína határozott reakciót küldött Kijevnek
18 órája
- Mindeközben
Shiloh Jolie stílust váltott, és most jobban hasonlít az édesanyjára, Angelina Jolie-ra, mint valaha
14 órája
- Címlapon
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat
Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.
8 órája