Simon Kornél Jézusé lett, mégsem alszik
További Kultúr cikkek
Már tavaly is nagy sikerrel futott a Széművészeti Múzeum kezdeményezése, amelyben a színészek adtak elő jeleneteket festmények előtt. Akkor még Bécsből importálták az ötletet, de az előadás sikerét mi sem mutatja jobban, mint hogy épp a napokban kapta meg a Színikritikusok különdíját. A Textúra 2014 nevet kapta az idei esemény, amit már egyedül rendez meg a múzeum, és bár ez egy beharangozó akarna lenni, kicsit okafogyott, mert a jegyek nagy része már el is fogyott. Azért leírjuk, hogy miért is olyan jó ez a móka.
A Textúra 2014 menete a következő: a Szépművészeti Múzeum tíz magyar írót kér fel, hogy írjanak egy számukra kedves, múzeumban található képről vagy műalkotásról.
A tíz író
- Bartis Attila
- Bán Zsófia
- Garaczi László
- Jókai Anna
- Kiss Noém
- Parti Nagy Lajos
- Szabó. T. Anna
- Térey János
- Tompa Andrea
- Závada Pál
Az írók már márciusban elkezdtek gondolkodni a képeken, majd nekiláttak a hozzáillő, rövid szöveg megírásához. A rendezők Pelsőczy Réka és Török Ferenc, a szöveghez választották ki a tíz színészt, így jöttek össze az 5-10 perces előadások. Mint Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója elmondta: fő céljuk természetesen a múzeum népszerűsítése, de emellett arra szeretnének rámutatni, hogy egy évszázadokkal ezelőtt született műalkotás mennyire aktuális tud lenni ma is. Hiszen ezek a szövegek mind ma születtek, aktuális, minket foglalkoztató témákról szólnak, de tökéletesen reflektálnak a képekre is, ezáltal élővé teszik azokat.
A két rendező lelkesedik a projektért, ahogy Török Ferenc megfogalmazta: „határokat átlépni fantasztikus érzés”. Pelsőczy Réka szerint pedig az az igazán fantasztikus ebben, hogy mindenkit kimozdít a napi rutinból: a színészeket, az írókat, a múzeumot és nem utolsó sorban a nézőket is, akik egy teljesen egyedi, szokatlan dolgot láthatnak.
A tíz jelenet a rendezők reményei szerint a végére egy kerek egésszé áll majd össze, még úgy is, hogy a rendelkezésére álló három órában minden néző olyan útvonalat követhet, amilyet szeretne, a karszalagon lévő színkód csak a kiindulási pontot adja meg. A színészek egymás után többször is előadják majd a saját képükhöz tartozó szöveget, így ugyanazt az előadást akár többször is meg lehet nézni, vagy éppen mindegyiket egyenként körbejárni. Miközben bebarangoljuk az egész múzeumot, és akaratlanul is megakad a szemünk más műtárgyakon is.
A tíz színész
- Borbély Alexandra
- Fodor Annamária
- Kováts Adél
- Pálfi Ervin
- Pindroch Csaba
- Simon Kornél
- Szabó Kimmel Tamás
- Szalontay Tünde
- Téby Zita
- Trokán Nóra
A sajtóbemutatón két jelenetet meg is tudtunk nézni, elsőként Jókai Anna szövegét Simon Kornéllal, ami El Greco, Krisztus az Olajfák hegyén című képéhez íródott. Az előadás és a szöveg is zseniális volt, Jókai Anna írása jól illet El Greco képéhez, miközben hihetetlenül aktuális és vicces volt, Simon Kornél pedig jól közvetítette az egészet. A kép Jézust ábrázolja, amint egy angyallal beszélget és körülötte a tanítványai alszanak, kivéve egyet. Jókai Anna szövege az egyetlen, ébren lévő tanítvány szemszögéből mutatja be a képet, és persze az éberség fontosságát. A másik jelenetben Pálfi Ervin adta elő Garaczi László szövegét, - amely a Szent Márk evangélista (Giovanni Antonio de Pordenone) című képhez íródott, - ez kissé kevésbé volt koherens és követhető, de mindkét részlet meghozta a kedvünket a Textúra 2014-hez.
Szurkolunk, hogy legyen Textúra 2015 és 2016 is, hiszen a kezdeményezés sikeres, az intézmény is maximálisan támogatja, de a Szépművészeti Múzeum költözése miatt most elég sok minden bizonytalan. Még egy ok, amiért nem érdemes az idei rendezvényt kihagyni!
Textúra 2014, premier: szeptember 25. 19 óra. További előadások: október 2., 21., november 11., 19., 25., Jegyárak: 3800 Ft (teljes árú), 2800 Ft (kedvezményes). Egy előadásra maximum 600 főt tudnak fogadni.