Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMPlágium volt 2013 legsikeresebb dala
További Kultúr cikkek
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
- Kiderült, milyen veszteség érheti a magyar kultúrát
7,3 millió dollárt ítélt meg egy amerikai bíróság Marvin Gaye örököseinek, miután úgy találta: az ő 1977-es Got to give up című számával lényegében azonos a 2013-as év legsikeresebb dala, a Blurred Lines.
A plágium miatt a Blurred Lines szerző-előadójának, Robin Thicke és Pharell Williams duójának kell kifizetnie.
A basszus győzött
Thicke a bíróságon nem ismerte el, hogy lopta volna a dalt, a hasonlóság mértéke szerinte nem erre utal. Bizonyságul Michael Jackson és a U2 dalaiból is lejátszott részleteket a bíróságnak, hogy megmutassa: azonos akkordok azonos sorrendben is tudnak eltérően hangzani.
A bíróság Williamset arra kérte, játssza el a Blurred Lines basszusát, majd a Got to give up-ét. Ekkor Williams is elismerte, hogy egymás után lejátszva nagy a hasonlóság.
Ez az eredeti dal, amiből a bíróság szerinti plágium született:
És ez pedig a plágium maga:
De a bíróság nem csak a hangzás miatt hajlott a plágium felé. Az ügyészség szerint erősítették Thicke és Williams interjúi is, amelyekben a zenészek többször elmondták, milyen hatással volt rájuk Marvin Gaye zenéje és különösen a Got to give up – emlékeztetett a Consequences of sound. Williams is visszautasította, hogy másolásról lenne szó, a bíróság szerint azonban a plágium egyértelmű.
Vanilla Ice például az Ice,IceBaby után nem került plágiumbíróság elé pedig az Underpressure című Queen-dalról nehéz leválasztani az alapmotívumot. És akkor a Süsü a sárkányról még nem is beszéltünk.