David Cameron nem a haverunk

2015.05.07. 20:35
Csütörtökön választásokat tartanak az Egyesült Királyságban, a verseny pedig rendkívül szoros a brit pártok között. Tony Blair, aki 1997 és 2007 között volt az ország miniszterelnöke, nagy Oasis-rajongó hírében állt, az őt követő Gordon Brown pedig a tavaly nálunk is koncertező Arctic Monkeysért volt oda. De vajon mi a helyzet a brit hírességekkel? Ők vajon melyik politikai irányzattal szimpatizálnak?

A brit Munkáspártnak rendkívül sok támogatója akad a hírességek között is. Az énekesnők közül például Paloma Faithnek és Lily Allennek biztosan Ed Miliband pártjához húz a szíve, de hasonló állásponton van JK Rowling, a Harry Potter-könyvek írónője, valamint a moziváltozatok főszereplője, Daniel Radcliffe és a halálfaló Lucius Malfoyt alakító Jason Isaacs is.

És a sornak ezzel még nincs vége: David Tennant, a Ki vagy, doki? tizedik dokija (magyar hangja többek között Haás Vander Péter és Szokol Péter), valamint a Sherlockból, a Hivatalból és a Hobbitból egyaránt ismerős Martin Freeman szintén a Munkáspárt mellé állt.

Az idén (meleg)házasodott Stephen Fry humorista, író és színész ugyan hosszú időn keresztül tory-szimpatizáns volt, Margaret Thatcher miniszterelnöksége alatt mégis egyre inkább a munkáspártiak felé sodródott. Olyannyira, hogy aztán olyanoknak segített beszédeket írni, mint Tony Blair vagy Gordon Brown.

Hasonlóan gondolkodik egyik kollégája, Frank Skinner is:

Szerintem azoknak, akik jómódúak, segítenie kellene azokat, akik nem azok.

Stephen Hawking, a népszerű fizikus szintén a munkáspártiakkal szimpatizál. Márpedig, aki – állítása szerint – a nők kivételével az egész univerzumot érti, az bizonyára a politikát is alaposan ismeri, és alaposan megfontolja a döntését.

A Lepattintva és Felhangolva című filmekből ismert Russell Brand bár tudatos nemszavazó, ennek ellenére egyik interjújában Milibandnek kampányolt, amit a konzervatív David Cameron egyszerűen csak viccnek nevezett. 

David Cameron talán azt gondolja, csak egy vicc vagyok, de nem hinném, hogy bármi vicces is lenne abban, amit a Konzervatív Párt tesz az országunkkal. Meg kell őket állítanunk!

– mondta a színész, aki egyébként a Katy Perryvel való szakítása után egy magyar modellel is járt.

A kiábrándult feketelobogósok

Nem mindenki ilyen kedves azonban a Munkáspárttal: miután Miliband egyik tavalyi beszédekor felcsendült az egyszer már nálunk is koncertező (egy másik budapesti fellépését pedig lemondó) Horrors I Can See Through You című dala, a zenekar billentyűse, Tom Cowan a Twitteren fakadt ki:

A faszomat már! Hagyd ezt ki, Ed, és tartsd távol tőlünk az idejétmúlt politikai nézeteidet! A mi színünk nem a vörös, és nem is a kék, hanem a fekete.

A Horrors később törölte a bejegyzéseket. A zenekar egyébként valószínűleg teljesen apolitikus, hiszen a hórihorgas énekes, Faris Badwan a mostani választások kapcsán arról beszélt az NME-nek, mennyire hidegen hagyja ez az egész cécó. A nyilatkozaton sokan megdöbbentek, hiszen Badwan köztudottan az ország egyik legelitebb privát bentlakásos iskolájában (Rugby) tanult, és többekben is felmerült, hogy ha már a legjobb eszű fiatalok is elfordulnak a közügyektől, akkor már lehet komoly a probléma.

Számomra a politika semmit semmit sem jelent. Azok a dolgok, amikről a Newsnightban vitáznak, számomra nem fontosak. Nem hiszem, hogy bármit is nyerhetnénk a választásokkal.

És Badwan nem maradt egyedül a kilátástalanságában, idén több fiatal brit zenész is hangot adott a kiábrándultságának. Chilli Jesson az Index által is kedvelt Palma Violetsből például azt mondta:

Megpróbáltunk tudatosan nem politizálni, elvégre annyi minden másról írhatnánk számokat, ami lényegesebb, mint a politika. A punk-éra alatt, ugye, mindenki arról írt, de mostanában már annyira kurvára politikailag korrekt minden, hogy ha egy kicsit is kilógsz a sorból, akkor már rögtön azzal jönnek, hogy provokálsz.

Egy másik angol duó, a Drenge nevében Rob Graham azt nyilatkozta:

Régebben volt egy alternatíva, ami mellé állhattál, most pedig már minden párt teljesen egyforma. Egy kibaszott zűrzavar az egész.

Ezzel szemben Bez, a Happy Mondays és a madchaster irányzat ikonikus arca úgy látja, hogy a mostani fiatalok egyre inkább a politika felé fordulnak megint, csupán a zeneipar jelenlegi állapota nem teszi lehetővé, hogy az üzenetük eljusson a többséghez.

A szart is kiperelem belőled

Ám nem a Horrors az egyetlen, akiket sért a gondolat, hogy politikai célzattal használják fel valamelyik dalukat. Hasonlóan járt a Keane együttes is, akiknek Everybody's Changing című slágerüket használta fel a Konzervatív Párt egy 2010-es rendezvényen.

Meg vagyok rettenve. Biztosan nem fogok rájuk szavazni

– reagált akkor a zenekar dobosa, Richard Hughes.

A Radiohead énekese, Thom Yorke két éve például perrel fenyegette David Cameront, amennyiben fel merné használni valamelyik dalukat valamelyik pártrendezvényen.

Nem mondanám, hogy tetszik a gondolat, hogy egy bankár szeresse a zenénket, vagy mondjuk David Cameron. Nem hinném, hogy annyira kedvelné a King of Limbset. De egyúttal azt is gondolom: kit érdekel?! Amíg nem használja fel a következő választási kampányához, addig tényleg nem érdekel. De ha megteszi, a szart is kiperelem belőle!

Yorke egyébként híres zöldpárti, ahogy Brian May, a Queen asztrofizikusi doktori címmel rendelkező szólógitárosa is.

A miniszterelnök nem a haverunk

Cameron hiába nagy hódolója a brit popzenének, a zenészek körében mégsem tud olyan népszerű lenni.  A héten új albummal jelentkező Mumford and Sonsot például annyira szereti, hogy három évvel ezelőtt még a Fehér Házba is magával vitte őket, ahol Barack Obama és vendégei előtt játszottak.

Tavaly a miniszterelnök viszont már arról beszélt, hogy a London Grammar személyében új kedvencei vannak, és ha most kellene egy zenekart magával vinnie Obamáékhoz, akkor őket választaná. A zenekar menedzsere akkor azt nyilatkozta, hogy nem beszélhet a tagok politikai hovatartozásáról, de szerinte egy zenekar csak örülhet annak, ha még a miniszterelnök is őket hallgatja. A London Grammar egyébként a tavalyi szigeten is fellépett volna, de végül az énekesnő hangszalaggyulladására hivatkozva lemondták a fellépést, és a szintén brit Clean Bandit jött helyettük.

Nem volt elragadtatva Nick Mulvey folkénekes sem, amikor Cameron egy interjúban a Cururucu című számáról és a lemezéről lelkendezett. A zenésztől a Twitteren kérdezték meg: milyen érzés a miniszterelnök egyik új kedvencének lenni?

Egy kicsit rossz

– válaszolta szűkszavúan Mulvey.

De Cameronnak nemcsak fiatal tehetségek, hanem legendás nagyöregek is nekimentek már. Amikor a politikus a Smiths zenéjét méltatta, Johnny Marr, az együttes remek gitárosa csak annyit reagált:

David Cameron, ne hangoztasd, hogy szereted a Smithst! Nem, nem szereted. Megtiltom, hogy szeresd.

A mod-mozgalom újjáélesztésén fáradozó The Jam zenekar énekese, Paul Weller akkor akadt ki, amikor a miniszterelnök elárulta, hogy az Eton Rifles az egyik legkedvencebb zeneszáma.

Vajon melyik részét nem érti?!

– csodálkozott Weller. Cameron ugyanis a brit elit híres iskolájába, az Eton College-be járt, Weller dala pedig egy olyan 1978-as afférról szól, amikor a gazdag etoni ficsúrok provokálni kezdték és összeverekedtek azokkal az állásukat vesztett és rosszul fizetett melósokkal, akik a munkához való jogért tüntettek.

Cameront elővette az év elején az oasises Noel Gallagher is – akivel nemrég egy magyar srác interjúzhatott:

David Cameron megpróbál a haverodnak tűnni, és közben ilyeneket mond: Óh, én nagyon bírom a Jamet!

Gallagher azonban nemcsak neki szólt be, szerinte Miliband is ugyanakkora szerencsétlen, Nigel Farage, a brit Függetlenségi Párt (UKIP) jelöltje pedig szerinte még egy sarki fűszerest sem tudna vezetni, nemhogy egy egész országot.

Ezeket nem a politika, hanem a hatalom érdekli!

Ne szavazz, hazudnak!

Annak ellenére, hogy Gallagher szerint Farage totálisan életképtelen, a Smithsből, szólókarrierjéről és csípős nyilatkozatairól egyaránt híres Morrissey két éve arról beszélt, hogy már komolyan elgondolkodott azon, hogy esetleg az UKIP-re kellene szavaznia, szerinte ugyanis Farage elképzelései egészen észszerűek.

Néhány hónappal később viszont már arról beszélt, hogy ő is (az azóta a Munkáspártnak kampányoló) Russell Brand nézeteit vallja.

Russelhez hasonlóan én is abban hiszek, hogy a legerősebb szavazat, amit adhatsz az, ha nem szavazol.

Cameronnak tehát hiába van remek ízlése, a művészvilágban valahogy mégsem örvend akkora népszerűségnek. Híresebb támogatói között főleg tehetségkutatók és valóságshow-k sztárjai vannak, na meg Gary Barlow a kilencvenes évek meghatározó fiúcsapatából, a Take Thatből. Egy óriási aduásszal azonban ő is büszkélkedhet: Sir Michael Caine, az angol színjátszás két Oscar-díjas nagyöregje, aki 1997-ben még a Munkáspártra voksolt, később a toryk mellé állt.

Persze az is lehet, kár ezen a kérdésen ennyit agyalni és görcsölni. A nemrég új lemezzel jelentkező Prodigy például a következő, rendkívül hangzatos mondatával került a legújabb NME címlapjára:

Minden politikus hazug és csaló!

Ki tudja, talán nekik van igazuk.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Kultúr
Elbúcsúztatják Magyarország legnagyobb kőszínházát

Elbúcsúztatják Magyarország legnagyobb kőszínházát

Három hónapig még futnak az Erkelben az Operaház előadásai.

január 6., 16:39

  • Kultúr
Tavaly felrobbant a Balaton, idén újráznak

Tavaly felrobbant a Balaton, idén újráznak

Kepes Andrással és Mácsai Pállal lehet vacsorázni egy villában.

január 6., 12:22

  • Kultúr
Azahriah hatalmas durranásra készül

Azahriah hatalmas durranásra készül

Nem akármilyen lesz a visszatérése.

január 6., 13:45

  • Címlapon
Tényleg megszerezheti Donald Trump Grönlandot, Kanadát és a Panama-csatornát?

Tényleg megszerezheti Donald Trump Grönlandot, Kanadát és a Panama-csatornát?

Mutatjuk, miért fontos ez a három terület az amerikai külpolitika szempontjából.

tegnap, 20:19

  • Kultúr
Lukács Sándor: Számomra az írás teljesen egyenértékű a színészettel

Lukács Sándor: Számomra az írás teljesen egyenértékű a színészettel

A művésznek nyáron jelent meg a tizedik verseskötete.

január 6., 11:23

  • Kultúr
Márkó és Barna Síkideg: Milyen értelmi szinten van az, aki viccből durrantgat?

Márkó és Barna Síkideg: Milyen értelmi szinten van az, aki viccből durrantgat?

A fiúk arról beszélgettek, milyen ember az, aki petárdázik, mi a legjobb ajándék, és hogy mit hagynak inkább 2025-ben.

január 6., 07:00

  • Kultúr
Magyar elismerés a Golden Globe-on; Demi Moore 45 éves pályafutása alatt most először zsebelte be a díjat

Magyar elismerés a Golden Globe-on; Demi Moore 45 éves pályafutása alatt most először zsebelte be a díjat

Jodie Foster már ötödik alkalommal nyert, mutatjuk a gála nyerteseit.

január 6., 06:57

  • Kultúr
Nehéz manapság ismerkedni, még egy franciaágyban is

Nehéz manapság ismerkedni, még egy franciaágyban is

Mi történt a fiatalokkal?

január 6., 06:14

  • Kultúr
Száraz Miklós György: Pilátus karácsonya

Száraz Miklós György: Pilátus karácsonya

Mentem fel a lépcsőházban, és meghallottam, ahogy sír.

január 4., 13:01

  • Kultúr
Trágyával támadtak egy Picasso-festményre

Trágyával támadtak egy Picasso-festményre

Akcióba lendültek az állatvédők.

január 6., 06:23

  • Kultúr
Fábry Sándor: A királyi televízióban azt sem mondták, hogy fityfülütty

Fábry Sándor: A királyi televízióban azt sem mondták, hogy fityfülütty

A humorista örülne egy Kossuth-díjnak.

január 4., 17:55

  • Címlapon
Grönland vezetője kész tárgyalni Donald Trumppal

Grönland vezetője kész tárgyalni Donald Trumppal

De azt is közölte, hogy nem szeretnének amerikaiak lenni.

tegnap, 21:55

  • Kultúr
Zendaya állólámpát, Timothée Chalamet kék huzatos ágyat idéz

Zendaya állólámpát, Timothée Chalamet kék huzatos ágyat idéz

Lélegzetelállító párosítások születtek.

január 6., 19:00

  • Kultúr
Négy elemit végzett Mátészalkán, ő lett az amerikai film atyja

Négy elemit végzett Mátészalkán, ő lett az amerikai film atyja

Megemlékezést tartanak a szülőfalujában.

január 6., 17:22

  • Címlapon
Óriási botrány rázta meg Ukrajnát, Volodimir Zelenszkijnek személyesen kellett közbelépnie

Óriási botrány rázta meg Ukrajnát, Volodimir Zelenszkijnek személyesen kellett közbelépnie

Abban az időszakban, amikor Kijev amúgy is kritikus helyzetben van.

tegnap, 20:47

  • Kultúr
Meghalt Brenton Wood, a soul műfaj meghatározó alakja

Meghalt Brenton Wood, a soul műfaj meghatározó alakja

Az énekes 83 éves volt.

január 4., 11:31

  • Kultúr
Ismét magyar lett Európa legszebb adventi villamosa

Ismét magyar lett Európa legszebb adventi villamosa

A miskolci Tátra idén Csipkerózsika világát idézte.

január 6., 17:21

  • Kultúr
Több mint 30 éves pályafutása alatt most először jelölték Golden Globe-ra Pamela Andersont

Több mint 30 éves pályafutása alatt most először jelölték Golden Globe-ra Pamela Andersont

„Mindig titkoltam, de tudtam, hogy többre is képes vagyok.”

január 5., 07:14

  • Kultúr
Gammahímek becsülete

Gammahímek becsülete

Amikor egy sült medvetalp képe is feldereng.

január 5., 15:10

  • Kultúr
A holtak művészete és interdimenzionális hangélmény találkozik Budapesten

A holtak művészete és interdimenzionális hangélmény találkozik Budapesten

A meeting színhelye most nyílik újra. Még fesztivált is tartanak.

január 5., 19:35

  • Kultúr
Jelentős mérföldkőhöz ér a Macskák című musical a Madách Színházban

Jelentős mérföldkőhöz ér a Macskák című musical a Madách Színházban

A brit zeneszerző is alig hiszi el.

január 4., 20:34

  • Kultúr
Sereg András: A mi telünk

Sereg András: A mi telünk

A mi telünkön tessék szépen csendben meghalni.

január 5., 13:05

  • Kultúr
Eladó a Breaking Bad ikonikus helyszíne, 4 millió dollárért lehet a miénk Walter White háza

Eladó a Breaking Bad ikonikus helyszíne, 4 millió dollárért lehet a miénk Walter White háza

A tulajdonosok megelégelték a napi több száz bámészkodót.

január 5., 13:13

  • Kultúr
Nagyon kevesen ismerik, pedig 1700 éve ünnepli a világ

Nagyon kevesen ismerik, pedig 1700 éve ünnepli a világ

Egyszerre jelenti a kezdetet és a véget is.

január 6., 05:59

  • Kultúr
Megszólalt skizofréniájáról a Star Wars egykori gyerekszínésze

Megszólalt skizofréniájáról a Star Wars egykori gyerekszínésze

Nincs vége a kezeléseknek.

január 5., 09:10

  • Címlapon
Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd

Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd

Hetvennyolc éves volt.

tegnap, 16:07