Meghalt Somló Tamás
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Somló Tamás 1947. november 17-én, Budapesten született. Gyerekkorában hegedülni tanult, majd bekerült az Állami Artistaképzőbe. Innen a tánc-, akrobatika-, pantomim-, karate- és zsonglőrórák után artistaként a Luxor társulatba került, amivel rengeteg országot bejárt. Eközben megalapította az Atlas (vagy néha Atlasz) zenekart, de játszott több beatzenekarban is: a Kexben, a Non-Stopban és az Omegában is – mindezt tíz év alatt, de úgy, hogy ezalatt a cirkuszban is dolgozott artistaként és zenebohócként. Az Omegához a csapat dobosa és menedzsere, Laux József révén került: a legenda szerint a zenekar kedvéért megtanult szaxofonozni is, de elsősorban énekelt, mint ezen a '67-es pol-beat fesztiválon készült videóban is:
És milyen volt akkoriban a tinédzser Somló? Az Omegáról szóló könyvében Mihály Tamás ír erről:
„Minden szempontból különleges ember. A végtelenségig lezser, néha a linkség határáig, de fantasztikusan tehetséges. Állítom, hogy egy tökgyaluból is tudna zenei hangokat csiholni! Ugyanakkor megtette azt, hogy elment a Louis Armstrong-koncertre a Népstadionba, amikor ugyanabban az időben Omega-buli volt. Mást ezért kirúgnának. Ő kapott egy ejnye-bejnyét."
Frenreisz Károly kilépett a zenekarból, és megalapította a Skorpiót, Somló pedig a helyére került. Presserék zenekarában énekelt, basszusgitározott, szaxofonozott, zenét szerzett. A hetvenes években tucatnyi, mai napig sikeres számuk volt, ezek közül is talán a legnépszerűbbek:
- Ő még csak most 14 (aminek a klipjét már csak Somló szakálla miatt is érdemes megnézni)
- Neked írom a dalt
- Egy elfelejtett szó
- Nem adom fel
- Embertelen dal
- és a Kovács Katival közös Szólj rám, ha hangosan énekelek.
Somló zeneszerzőként is egyre többet dolgozott: hozzá kötődnek például az Álomarcú lány és az Annyi mindent nem szerettem még című LGT-számok, de ő szerezte az 1983-as Könnyű testi sértés filmzenéjét is.
A nyolcvanas években új együttesek teljesen új hangzással jelentek meg: jött a Neoton, az Edda, az Első Emelet és az R-Go, az LGT-sek pedig úgy érezték, ez már nem az ő világuk, ezért 1987-ben búcsúkoncertet tartottak a Tabánban. Ezt a búcsúkoncertet azóta több újra összeálló, majd újra elbúcsúzó koncert és album is követte, de a '87-es tabáni koncerttel felfüggesztette magát az LGT.
Somló egy ideig Dániában élt, majd hazajött, szólókarrierbe kezdett, és több albumot is kiadott. A Patikához, az Ámbár tanár úrhoz és A miniszter félreléphez is írt dalokat, egy-egy kisebb filmszerepet is kapott. Közben az LGT újra össze-összeállt: először a Nyugati pályaudvaron tartottak több tízezer ember előtt öt főpróbát és koncertet '92 májusában, aztán újra összeálltak egy '96-os koncertre, majd még kettőre '97-ben – ezek egyike az akkor 50 éves Somló Tamás születésnapi koncertje volt. Az azóta eltelt közel húsz évben fél tucat koncertet tartottak és két albumot is kiadtak.
2004-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. Ugyanebben az évben az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. Legtöbbször szólókoncerteket adott, fellépett az LGT-emlékzenekarral, de bekerült a kereskedelmi tévékbe is: 2006-ban a Szombat esti lázban táncolt, 2012-ben pedig a Voice mentora lett.
Somló többször is megjelent baloldali rendezvényeken, de fellépett a többpárti náciellenes tüntetésen is. Három fia született: Dávid, az ikrek, Dani és Pali, valamint kislánya, Lili. Dani és Pali 19 éve apjukkal együtt léptek fel Somló Tamás 50. születésnapi koncertjén.
Az énekes utoljára tavaly novemberben beszélt betegségéről: korábban vastagbéldaganatot állapítottak meg nála, de azt mondta, végül legyőzte a kórt, és újra egészséges. Idén májusban újra kórházba került, de annyira le volt gyengülve, hogy az orvosok nem tudták megoperálni, és hazaküldték.
„Nincs értelme befejezni, mert ameddig élünk, zenélünk. Különben sincs ennek a zenés szakmának történelmi kultúrája. Senki nem mondta, hogyan kell abbahagyni. Szerintem a Rolling Stones is úgy fogja abbahagyni, hogy a színpadon meghal valamelyikük” – mondta az egyik utolsó interjújában.
A Somló Tamás Bestofot itt tudja elindítani a Spotifyon.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.