Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem is epigon festette a képet, hanem ifjabb Pieter Bruegel!
A Wedding Dance in the Open Air (Lakodalmi tánc a szabadban) című alkotást Jennifer Scott ismerte fel, amikor 2014-ben átvette a múzeum vezetését és átvizsgálta a gyűjteményt. Korábban azt gondolták, hogy a festmény másolat, vagy a flamand mester egy követőjének munkája.
Az alapos vizsgálat azonban megerősítette, hogy a kép 1607 és 1614 között született. A festményt jövő év elején állítja ki a múzeum azon a tárlaton, amelyet a Bruegel-dinasztiának szentelnek.
Minden múzeumigazgató álma, hogy rábukkanjon egy értékes alkotásra, amiről a tüzetes vizsgálat és restaurálás után kiderül, hogy tényleg jó szemmel látta meg benne a mesterművet - mondta el Scott a BBC Radio 4 adásában.
Ifjabb Pieter Bruegel apja, idősebb Pieter Bruegel volt a művészdinasztia alapítója. A dinasztia legnagyobb mesterének az alapítót tekintik a művészettörténészek. Ifjabb Pieter Bruegel az apja stílusában festett és sok munkáját le is másolta.
Mint Scott megjegyezte, ifjabb Pieter Bruegelt "gyakran tekintik kisebb művésznek, mint apját, talán azért is, mert szerencsétlenségére keresztnevén is osztozik vele". A kiállítás és az ott bemutatkozó alkotás azonban lehetőséget teremt arra, hogy a közönség mélyebben beleláthasson az ifjabb Bruegel művészetébe és felfedezhesse, milyen újító és friss szemlélettel közelítette meg témáit még akkor is, ha apja híres képeit teremtette újjá.
A Bruegel: Defining a Dynasty című kiállítás február 11-én nyílik meg a Holburne Múzeumban.
(BBC/MTI)