A londoni utcazenészek érintésért kalapoznak
![GettyImages-909183338](https://kep.index.hu/1/0/2018/20184/201842/20184286_2ddc87e6a1fa0d8507c0e5bc9e6b2bce_wm.jpg)
További Kultúr cikkek
-
Holtan találtak rá a Netflix sikersorozatának 24 éves színészére
- Koncert közben tűnt el Hobo
- Ilyen nagyszerű, amikor Lengyelország és Magyarország újra egymásra talál
- Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását
- Álomnyaralásnak indult, de végül agyoncsapta őket az áram a jakuzziban
London az utcazenészek egyik paradicsoma. Bár ahhoz, hogy valaki legálisan játszhasson az utcákon, viszonylag komoly papírmunkán kell átesnie, de a nemzetközi összehasonlítások alapján a metróállomásokon, vagy a közterületeken játszó zenészek jól keresnek és barátságos környezetben dolgozhatnak.
- Dél-Európában rengeteg a korlát, így a javarészt román utcazenészek inkább csak a buszra, metróra felpattanva zenélnek illegálisan,
- Dél-Amerikában az utcazenészeket a rendőr gyakran el is viszi,
- míg Indiában azonnal hatalmas közönség gyűlik össze a zenészek körül, de pénzt senki nem ad a produkciókért.
London viszont valóban a világ egyik legnagyobb utcazenész piaca. Az MTI beszámolója szerint a brit főváros utcai zenészeinek támogatására létrejött Busk In London nevű szervezet és az iZettle svéd technológiai vállalat együttműködésével most egy új kezdeményezés keretében az előadók kártyaolvasókat kapnak, amelyekhez a járókelőknek csupán hozzá kell érinteniük a bankkártyájukat, hogy az előadó által előre meghatározott összeggel támogassák a művészt.
Állítólag működik
Bár elsőre azt gondolhatnánk, hogy a közönség, inkább „azt majd én jól tudom, hogy mennyit akarok adni” hozzáállással viszonyul a produkciókhoz és a fix „jegyáraknak” bemutat, de állítólag működik a rendszer. Charlotte Campbell, aki teljes állásban utcai előadó, és részt vett a technológia kipróbálásában, elmondta, hogy az újítás pozitív hatással volt a bevételeire. „Soha ennyien nem adakoztak még, amikor énekeltem, és gyakran előfordul, hogy az emberek egymás példáján felbuzdulva jönnek oda és fizetnek" – nyilatkozta..
Kalapozás közben csiszolnak
A szervezők szerint a projekt célja, hogy segítsen növelni a brit főváros utcai előadóinak bevételeit - írja internetes oldalán a The Independent című brit lap.
A kezdeményezés bejelentésekor Sadiq Khan, London polgármestere elmondta,
ahhoz, hogy London megőrizhesse státuszát mint globális zenei főváros, elengedhetetlenül fontos a jövő csillagainak támogatása”.
A különös nyilatkozatot ha lehet még furcsábban folytatta a botcsinálta művészeti szakember: „A kalapozás segít a feltörekvő művészeknek abban, hogy tovább csiszolják tehetségüket, és lehetőséget teremt számukra, hogy nagy létszámú közönség előtt szerepeljenek” - fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy az új kezdeményezés révén még több londoninak lesz lehetősége támogatni a főváros "lenyűgöző és tehetséges" utcai előadóit.
(Borítókép: Utcazenész Londonban 2018 januárjában - Jack Taylor / Getty Images Hungary)