Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMBulgária és Olaszország adja idén Európa két kulturális fővárosát
Az Európai Bizottság közleménye szerint az olaszországi Matera és a bulgáriai Plovdiv lesz Európa két kulturális fővárosa 2019-ben.
Bulgáriában közel 300 projektet szerveznek, köztük olyan programokat, mint ismerkedés a cirill ábécével, illetve helyi kisebbségek színházi előadásai.
Olaszországban a programok hangsúlya a kulturális és társadalmi befogadáson és együttműködésen lesz, de lesznek egészen különleges projektek is. Ilyen például a földalatti építészetet vizsgáló kiállítás vagy a matematika művészetekre való hatását vizsgáló tárlat.
Plovdiv és Matera programjai jól mutatják, hogy miként képzelik el mind saját jövőjüket, mind Európa jövőjét, és egyúttal ünnepelik több évszázadra visszanyúló, rendkívüli örökségüket. Az Európa Kulturális fővárosa kezdeményezés összehozza az embereket, és rávilágít a kultúra jelentőségére az európai identitás kialakításában.
- ezt Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős uniós biztos nyilatkozta az idei projektekről.
Már azt is tudni, hogy 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben mely városok kapnak hasonló figyelmet:
- 2020: Fiume (Horvátország) és Galway (Írország)
- 2021: Temesvár (Románia), Elefsina (Görögország) és Újvidék (Szerbia)
- 2022: Esch (Luxemburg) és Kaunas (Litvánia)
És 2023-ra Veszprémet ajánlják, ami azt jelentené, hogy 2010 és Pécs után lehetne magyar település Európa kulturális fővárosa.