Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSegített a romániai forradalom idején? Jelentkezzen!
A szentesi Koszta József Múzeum idén ősszel nagyívű, közel fél éves tárlatot tervez bemutatni Ceaușescu-hagyaték munkacímmel. A tervek szerint ezzel az 1989-es temesvári forradalomnak szeretnének emléket állítani a 30 éves évforduló kapcsán. "A Csongrád megyei emberek áldozatvállalását helyezzük előtérbe, azt a missziót, amely az országban egyedülálló volt" - írja a múzeum. Hozzáteszik, hogy minderről azonban nem lehet beszélni Ceaușescu 1965 és 1989 között tartó diktatúrájának említése nélkül.
Fontosnak tartják azt is, hogy "ennek a forradalomnak van egy vértanúja is, egy hódmezővásárhelyi férfi, Tóth Sándor, aki tehertaxijával adományt szállított Aradra. Sajnos lelőtték, életét adta a román forradalomért. Talán hétköznapjainkban méltatlanul keveset foglalkozunk személyével. Szeretnénk majd neki is emléket állítani a kiállítással".
Bár a kiállítás még csak az előkészítési szakaszban jár, a szervező muzeológusok szerint a szentesiek nagyon érzékenyen reagáltak a témára. "Minden múzeumlátogatót, így a közvéleményt is szeretnénk ezúton megnyugtatni, hogy nem egy szélsőséges és politizáló kiállítást hoz létre a közgyűjtemény" - írják.
Egy felhívást is közzétettek: keresik azokat, akik bármilyen munkát teljesítettek a 89' decemberi események idején, segítve a határon túli magyarokat vagy román állampolgárokat ételadományokkal, vérszállítmányokkal, vagy egyéb módon. A jelentkezéseket a Koszta József Múzeum elérhetőségein várják május végéig.