Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMHiába próbálták megakadályozni, a Louvre-ba megy a Vitruvius-tanulmány
Az örökségvédők számításait keresztülhúzva egy olasz bíróság végül engedélyezte, hogy Leonardo da Vinci egyik legismertebb művét, a Vitruvius-tanulmányt a velencei Galleria dell"Accademia nyolc hónapra kölcsönadja a párizsi Louvre-nak.
Az Italia Nostra örökségvédő civil szervezet arra hivatkozva próbálta megakadályozni a legismertebb Leonardo-rajz külföldre szállítását, hogy a nemzeti kulturális örökség legbecsesebb darabjait nem lenne szabad veszélybe sodorni különböző külföldi intézményeknek való kölcsönadással.
Az MTI híre szerint a bíróság nem talált okot arra, hogy ne engedélyezzék a Vitruvius-tanulmány külföldre vitelét, a párizsi múzeum és az olasz kulturális minisztérium között létrejött kölcsönszerződés megfelel a jogszabályoknak, a szállításnál pedig betartják a nagy értékű kulturális javak védelmére vonatkozó nemzetközi előírásokat.
A Vitruvius-tanulmányt a Leonardo da Vinci halálának 500. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon mutatják majd be a Louvre-ban. Cserébe Olaszország a Louvre-ban kiállított Raffaello-műveket fog kölcsön kapni, amelyeket jövő márciustól mutatnának be Rómában.
A csereügyletet hosszan tartó vita előzte meg Franciaország és Olaszország között. Az Olaszországot augusztusig irányító kormány ugyanis elutasította az előző kormány egyezségét, amely szerint az évforduló alkalmából engedélyezik a fontos da Vinci-művek kölcsönadását Franciaországnak. Az új kormány végül békülékenyebb hangnemet ütött meg Franciaországgal.
Leonardo híres vázlatát egyébként csak kivételes alkalmakkor láthatja a közönség, mert védeni kell a természetes fénytől, továbbá gondosan ellenőrzött mikroklímában kell tartani.