Meghalt Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke
Életének 88. évében meghalt Fekete György belsőépítész, iparművész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tiszteletbeli elnöke – közölte az MMA az MTI-vel. Fekete Györgyöt szerdán érte a halál. A tiszteletbeli elnököt a Magyar Művészeti Akadémia mély fájdalommal gyászolja és saját halottjának tekinti.
![DSZZS20181105024](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3255/32551/325512/32551252_9c223b6d3dfeceec8a5c67d496b7d4f1_wm.jpg)
Az összegzés felidézi, hogy Fekete György több évtizeden átívelő, rendkívül gazdag alkotói életműve mellett aktív kulturális közéleti tevékenységet vállalva dolgozott, valamint a Magyar Művészeti Akadémia elnökeként, majd tiszteletbeli elnökeként a hazai kulturális élet gazdagítását szolgálta. Kultúrpolitikusként az Antall-kormány államtitkáraként létrehozta a Nemzeti Kulturális Alapot, majd 2011-től kiépítette "a magyar kultúra csúcsintézményét", az MMA-t, összhangban azzal, ahogy Makovecz Imre megálmodta.
2012-ben, az MMA megalapításakor ebben a videóban nyilatkozott az Indexnek demokráciafelfogásáról, református hitéről, és arról, hogy miért tartja alantasnak, hogy az MMA elnökeként a kulturális életben betöltött szerepét kritikusai Aczél Györgyhöz hasonlították. Arról is beszélt, hogy a művészetnek szerinte nem kell állandóan provokálnia.
Fütyülök erre a demokráciára
Fekete György, az alkotmányba írt akadémia vezetője szerint ne legyen művészi szabadság állami múzeumban.
Az MMA elnöki székében, miután mandátuma másodszor is lejárt, 2017 novemberében Vashegyi György Liszt-díjas karmester követte. Ugyanebben az évben a Magyar Érdemrend Nagykeresztjét kapta meg Orbán Viktor miniszterelnöktől. Orbán szerint Fekete nem is egy, de legalább két életműnyi munkát végzett el: 1994-ben egy teljes művészi és kultúrpolitikai életpálya után nyugdíjba vonult, mégis előbb országgyűlési képviselő lett, a KDNP alelnöke, aztán pedig felépítette "Magyarország legjelentősebb kulturális intézményét", a Magyar Művészeti Akadémiát.
Fekete György munkásságát emellett elismerték Munkácsy-díjjal, Magyar Művészetért díjjal, Kossuth-díjjal, a Köztársaság Elnökének Érdemérmével. Több település díszpolgára, a professor emeritus cím birtokosa volt, valamint tagja egyebek mellett a Szent Korona Testületnek, és elnöke a Nemzet Művésze díj Bizottságnak.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.