Tiltani fogja a Facebook a régiségekkel való kereskedést a fosztogatók miatt
A régiségek alatt itt a történelmi tárgyakat kell érteni, ezeknek a tilalmát jelentette be ugyanis a közösségi platform, írja a The New York Times.
A döntés azután született, hogy kutatók jelezték az oldalnak, hogy a fosztogatók, sírrablók a Facebookon értékesítik illegálisan a különböző antik, főként közel-keleti eredetű darabokat. A közösségi oldal ezután kedden bejelentette, hogy el fog távolítani minden olyan tartalmat, amely "történelmi tárgyak vásárlásával, eladásával, kereskedelembe hozatalával próbálkozik".
![Régiségek a Facebook Marketplace-en](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3360/33600/336000/33600078_c4f64692af8284968511c96e7b845b12_wm.jpg)
Az illegális antik tárgyak kereskedelmét felgöngyölítő régészek és aktivisták azért jelezték az oldalnak a problémát, mert kutakodásuk során több mint 200 olyan Facebook-csoportot találtak (összesen kb. 2 millió taggal), amikben illegális kereskedelemmel foglalkoztak. Néhány csoportban a tagok tippeket is adtak egymásnak arról, hogyan lehet ügyesen fosztogatni, a megszerzett tárgyakat biztonságosan szállítani.
Az antik darabok között általában temetkezési tárgyakat, kőszobrokat, mozaikokat találtak, valamint akadtak Szíriából, Egyiptomból, Irakból és Észak-Afrikából teljes szarkofágok is. A kutatócsoport kitért arra is, hogy az üzleteléshez általában kódnyelvet és titkosított alkalmazásokat használnak, így nehéz lekapcsolni az illegális kereskedőket.
Greg Mandel, a Facebook szabályozásával foglalkozó menedzser azt mondta:
Régóta vannak olyan szabályok, amik akadályozzák az ellopott tárgyak árusítását, de annak érdekében, hogy ezeket a leleteket és a felhasználóinkat is biztonságban lehessen tudni, dolgozunk a szabályok kibővítésén. Mától tiltjuk a történelmi leletekkel való kereskedést Facebookon és Instargramon is.
A Facebook új szabályzata jelentős tudományos, kulturális vagy történelmi értékeket képviselő tárgyként határozza meg ezeket a leleteket. A kutatócsapat feje, Katie Paul szerint a szigorítás fontos mérföldkő "a kulturális örökségekkel történő kereskedelemben" és a Facebook oldaláról "azt mutatja, hogy végre felismerték, hogy illegális és káros tevékenység folyik a platformjukon".