Eltűnik az összes „néger” szó Agatha Christie Tíz kicsi négeréből

2020.08.26. 17:50 Módosítva: 2020.08.26. 19:44

Eltűnik a „néger” szó Agatha Christie Tíz kicsi néger című népszerű krimijének francia fordításából. A könyvet ezentúl Ils étaient dix (Tízen voltak) címmel forgalmazzák 

– jelentette be szerdán a világhírű regényíró dédunokája, James Prichard.

A Christie hagyatékát gondozó Prichard a francia RTL rádióban hangsúlyozta, hogy amikor a könyv íródott, „még más volt a nyelv, és olyan szavakat is használtunk, amelyeket ma már elfelejtettünk”. Ilyen volt például a „néger” szó, ami az eredeti szövegben 74-szer szerepelt. Prichard szükségét tartotta annak, hogy leszögezze:

Agatha Christie mindenekelőtt szórakoztatni akarta az olvasóit, és mi sem állt volna tőle távolabb, minthogy akár egyiküket is megbántsa.

A regényt, amely eredetileg a Ten Little Niggers címet kapta, Christie 1938-ban írta, a francia fordítás pedig 1940-ben jelent meg. Az Egyesült Államokban a krimit évtizedekig az And Then There Were None címmel adták ki. Magyar fordításban Tíz kicsi katona vagy Tíz kicsi indián címmel is megjelent. A könyvben szereplő Néger-sziget elnevezését is megváltoztatták, az új francia fordításban már a Katona-sziget meghatározás szerepel.

777
Fotó: dustjackets.com

A krimiből, amelyet mintegy százmillió példányban adtak el világszerte, számos film és tévés feldolgozás is készült, köztük 1974-ben Charles Aznavourral az And Then There Were None (magyarul: Tíz kicsi indián).

A regény címének megváltoztatása – az ilyen nyelvpolitikai döntéseknél szokásos módon – nagy vitát váltott ki a közösségi médiában. Raphaël Enthoven francia filozófiatanár, rádiós műsorvezető például amiatt háborgott, hogy

néhány hónapja sok ezren könnyű szívvel csak nevettünk azon, hogy műveletlen emberek felháborodtak a cím miatt. Mostantól ez a kulturálatlanság ül diadalt és uralkodik.