Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem tudott min gyakorolni, programozott egy appot a magyar zenész
További Kultúr cikkek
- Meghalt Olivia Hussey, aki Júliát játszotta Franco Zeffireli adaptációjában
- Snoop Dogg vett egy szatyornyi problémát
- Maggie Smith halálával egy korszak véget ért, de a Downton Abbey nem felejt
- Mutatjuk, melyik alkotás volt 2024 filmtörténeti szenzációja
- Mindenkit beperelt a volt miniszter szeretője, egykori szerelmét sem kímélte
Polyák András öt éve végzett mérnök informatikusként, 2014-től azonban már session gitárosként dolgozott. Játszott a Balkan Fanatikban, Rácz Gergő zenekarában, és fellépett Feke Pállal, akár zenei koncertekről, akár színházi előadásokról volt szó.
Az éneklés ezzel párhuzamosan kezdte el komolyabban érdekelni. Énektanárhoz járt, ahol az óra legnagyobb részét hangképzéssel, skálázással töltötte. Ezeket a gyakorlatokat felvette telefonra, hogy otthon is kedvére gyakorolhasson,
de a jól ismert beéneklések hamar unalmassá váltak.
Ilyenkor egy énekes gyakran keresi fel a YouTube-ot, hiszen ott számtalan skálázó vagy hangszál-bemelegítő videót lehet találni. Ezeknél viszont azt érezte, hogy nagyon rövid ideig segítenek, zavaró bennük a sok beszéd, és az is zavarta, hogy a videókat nem kifejezetten az ő hangterjedelmére szabták.
A gondolat, hogy létrehoz egy beéneklős alkalmazást erre a célra, hamar megfogalmazódott benne, ám ekkor kezdett el teljes munkaidőben programozóként, webfejlesztőként dolgozni.
Az ének, az éneklés szeretete azonban megmaradt benne, és az igény is, hogy létrehozza az otthoni hangképzést segítő alkalmazást, hiszen nem mindenkinek a lakásában található fél szobát elfoglaló pianínó. A munkája viszont annyira lefoglalta, hogy csak éppen arra nem maradt ideje, amit igazán meg szeretett volna csinálni.
Így 2020 augusztusában felmondott a munkahelyén, és három hónapon belül el is készítette az áhított alkalmazást. Egy gond volt csupán:
Miután elkészültem a programmal, és elkezdtem tesztelni, akkor észleltem, hogy mobilon 3 perc után akadozik a hang. Kiderült, hogy a komponens, amit a hanglejátszás időbeli ütemezésére használtam, hibás. Ráírtam annak fejlesztőjére, aki egy hónap után sem javította ki a problémát, így léptem egy merészet. Az egész komponenst kidobtam az alkalmazásomból, és saját magam készítettem el a hang ütemezésének alapjait
– avat be a részletekbe Polyák András. Az alkalmazást így nyilvánossá tudta tenni ismerősei számára.
A visszajelzések kifejezetten pozitívak.
Személyre szabható gyakorlatsorokat lehet egy pillanat alatt beállítani, és azokkal beénekelni. Mivel nemcsak a megszokott dúr skálákat, hanem akár bonyolultabb moll vagy szeptim hangsorokat is kiválaszthatunk, izgalmasabbá válik a dolog, miközben a fülünket is eddzük
– számol be tapasztalatairól Fecske Dávid, aki színészként és énekesként mostantól ezzel a programmal melegít be a fellépések előtt.
Az applikáció különlegessége, ami miatt hasznosabb lehet, mint a YouTube-ra feltöltött skálázóvideók, hogy azt is ki lehet választani, hogy az ember mit akar énekelni, milyen tempóban és milyen hangterjedelmen belül gyakorolna.
Ez pedig nem csak karanténidőszakban lehet hasznos az otthon készülő énekeseknek, színészeknek, hiszen ezek a szakmák megkövetelik, hogy egy-egy produkcióra – ha kell – útközben az autóban, fürdés vagy akár mosogatás közben melegítsék be hangszálaikat.