- Kultúr
- ii. erzsébet
- ii. erzsébet királynő
- nagy britannia
- boris johnson
- konzervatív
- oxford
- oxford egyetem
- rasszizmus
- gyarmatosítás
- nemzetközösség
II. Erzsébet az oxfordi hallgatók célkeresztjében
További Kultúr cikkek
Paul Staines, a konzervatív Guido Fawkes weboldalt működtető politikai blogger szerint a diákokból álló bizottság (akik között számos külföldi, tehát gyaníthatóan színes bőrű, hallgató van) döntő többsége megszavazta a portré levételét a terem faláról. A fiatalok II. Erzsébet királynő arcát nem cserélnék holmi jöttment képmására: befolyásos embereket ábrázoló, inspiráló művészektől származó képekkel helyettesítenék az uralkodó portréját.
A királyi család ábrázolása ezentúl a bizottság döntésén múlik. Sztálin büszke lenne
– olvasható a gúnyos Fawkes-posztban.
Az, hogy mit gondol a személyesnek (is) vélhető támadásról a királynő, egyelőre nem tudni. A Buckingham-palota nem szólalt meg az ügyben, a brit média pedig valószínűtlennek tartja, hogy II. Erzsébet a jövőben felhozná a témát a nyilvánosság előtt.
Egy kép nem oszt, nem szoroz, a királynőnek egyébként sem lehet oka panaszra: ő a történelem egyik legtöbbet fényképezett és megfestett személye, az arca ott virít Nagy-Britannia és a Nemzetközösség összes kormányépületében.
Ennek ellenére a rojalisták nem repesnek az örömtől. A torik kedvenc lapja, a The Telegraph szalagcíme szerint a királynő a „cancel culture” (vagyis az elnémítás/kirekesztés kultúrája) legújabb áldozata. Ez azonban nem teljesen igaz, hiszen az uralkodócsalád – különösen a királynő, a néhai Fülöp herceg, illetve Károly herceg – neve már hosszú hónapok óta, egészen pontosan Harry herceg és Meghan Markle Oprah-interjúja óta böki az „igazságszolgáltató” közvélemény csőrét.
Hogy merészelik oxfordi hallgatók elnémítani a királynőnket?!
– fogalmazott a The Daily Express.
Abszurd
– vélekedett a brit oktatási miniszter, Gavin Williamson.
A Twitteren (szokás szerint) tapintható volt a feszültség. Samantha Smith, a The Spectator és a The New York Times munkatársa is kifakadt. A nő úgy fogalmazott, hogy a 95 éves uralkodó a rasszizmus elleni harc egyik úttörője volt a dél-afrikai apartheid idején.
Magdalen College students voted to take down a portrait of the Queen from their common room because she represents “colonialism”.
— Samantha Smith (@SamanthaTaghoy) June 8, 2021
The Queen was a pioneer of anti-racism in an era of widespread segregation and apartheid.
Imagine trying to cancel the reigning monarch.
A Daily Mail „bulvárhuszára”, Dan Wootton hónapok óta próbálja elnémítani Harry herceget és Meghant. Most azonban – amikor a királynő vált a támadás célpontjává – egyből az "ostoba” hallgatókat figurázza ki.
Now these moronically woke students are trying to cancel the Queen.
— Dan Wootton (@danwootton) June 8, 2021
You really couldn't make it up!https://t.co/plUWu8mlrz
Mire ez a nagy felhajtás?
A szóban forgó, falról levett kép nem egy festmény, hanem egy újraszínezett fotó Erzsébetről, amely 69 évvel ezelőtt, királynővé koronázásakor készült.
Matthew Katzman, a diákbizottság elnöke szerint a portré azért volt a közös terem falán, hogy semleges, barátságos, befogadó hangulatot árasszon, és a helyiségben mindenki biztonságban érezze magát.
Kiderült azonban, hogy a kép leszedése – csakúgy, mint a megvásárlása 2013-ban – kizárólag a hallgatók, nem pedig az egyetem döntése volt. A patinás oktatási intézmény hisz a szólásszabadságban, támogatja a politikai vitákat, valamint a hallgatók autonómiához való jogát is.
Maybe they'll vote to put it up again, maybe they won't.
— Dinah Rose (@DinahRoseQC) June 8, 2021
Meanwhile, the photo will be safely stored.
Lehet, hogy megszavazzák, és a kép újra kikerül a falra, lehet, hogy nem. Mindeközben a kép biztonságban lesz
– írta Dinah Rose, az oxfordi Magdalen College elnöke.
(Borítókép: II. Erzsébet 2010. október 26-án Windsor városában, Angliában. Fotó: Dan Kitwood / WPA Pool / Getty Images)