Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- spinoza színház
- spinoza zsidó fesztivál
- jordán adél
- liliputiak lázadása
- lengyel nagy anna
- román katalin
Jordán Adéllal lázadnak a Liliputiak
További Kultúr cikkek
- Meghalt Olivia Hussey, aki Júliát játszotta Franco Zeffireli adaptációjában
- Snoop Dogg vett egy szatyornyi problémát
- Maggie Smith halálával egy korszak véget ért, de a Downton Abbey nem felejt
- Mutatjuk, melyik alkotás volt 2024 filmtörténeti szenzációja
- Mindenkit beperelt a volt miniszter szeretője, egykori szerelmét sem kímélte
A 19. Spinoza Zsidó Fesztiválon látható Lengyel Nagy Anna Liliputiak lázadása című monodrámája. Az igaz történet alapján írt mű, a 2009-ben elhunyt Román Kati bábművész életének története, amely felolvasószínházi formában, Jordán Adél előadásában kerül színpadra október 2-án.
A Liliputiak lázadása című előadás a hatvanas-hetvenes évek Magyarországára kalauzol bennünket. Egy család, amiben semmi se normális. Vagy, ahogy vesszük. A kislány egy fedél alatt él az apjával, egy picike, lehetetlen lakásban. A lány vadóc. Az apa egy aprócska termetű, süketnéma férfi, aki ráadásul festőművész, amúgy profi bokszoló. Ilyen zsidó embert se látott még a világ. Anya sehol. Furcsa páros az övék. Rítusaikat, játékaikat, veszekedéseiket és végig röhögött közös életüket a múlt és a jelen különös árnyai kísérik.
Ez a monodráma a szeretet és a mély összetartozás története. Meg a nagy kaland története is, a shanghai zsidó közösségtől, Szálasin, Hruscsovon, egy Papp Laci nevű bokszbajnokon át, a Ki mit tud színpadáig. Egy kalandé, amit úgy hívunk: XX. század, amely a maga csodás és rettenetes fricskáival alaposan beleszólt az ő életükbe is.
Lengyel Nagy Anna egész életében mániákusan kutatta és gyűjtötte az igaz emberi történeteket. Ebbe a sorba illeszkedik a Liliputiak lázadása is, melyről így vall a szerző:
Mindig is lenyűgözött ezeknek a történeteknek a drámai ereje, megleptek kiszámíthatatlan fordulataik, szíven ütött a valós élet poézise, olykor fanyar komikuma, szóval mindaz, amit a legmerészebb írói képzeletet is felülmúlóan, a hús-vér valóság képes produkálni. Aztán meg – az évtizedek során, a legkülönbözőbb műfajokban - próbáltam újrafogalmazni őket. A Liliputiak lázadása Román Kati és apja, Román György cifra, izgalmas történetét dolgozza fel monodráma formájában. Ez a talpig magyar magánsors messze túlnyúlik önmagán. Rólunk is szól, a mi életünkről, a saját hétköznapjaink során személyesen megélt történelemről. Bizarr, tragikus, komikus és szívmelengető egyszerre. A történetet Román Kati (Jordán Adél) kelti életre, de ott vannak, ott mászkálnak, suhognak, zajonganak körülötte a tanúk, a résztvevők, az összes, rég elporladt szereplő, nagyon is élve és nagyon jelen időben.
– mondja Lengyel Nagy Anna.
A monodráma egyetlen alkalommal, október 2-án, szombaton 19 órától látható a 19. Spinoza Zsidó Fesztivál keretében, a Spinoza Színházban. Az előadás rendezője Czeizel Gábor, jegyek korlátozott számban kaphatók.