Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMutatjuk az elmúlt 125 év legjobb könyveit!
Tavaly októberben ünnepelte a 125. évfordulóját a New York Times Book Review. Ebből az alkalomból a szerkesztők arra a kérték az olvasókat, hogy jelöljék meg, szerintük melyek voltak a legjobb könyvek, amelyek megjelentek ebben a 125 évben. A felhívás után 67 országból csaknem 200 ezer szavazat érkezett be, ezek alapján állították össze a legjobb 25 könyv listáját.
A győztes a 3 évvel ezelőtt, 92 éves korában elhunyt Harper Lee zseniális regénye lett, a Ne bántsátok a feketerigót! Az 1960-ban megjelent könyvről a szerző négy évvel később – már az Oscar-díjjal kitüntetett film után – azt mondta:
Soha nem gondoltam, hogy ekkora sikere lesz a történetnek, olyasmi ez, mintha fejbe vágtak volna. […] Egy kis elismerésre vágytam csak, de amint látják, sokat kaptam belőle, és ez ugyanannyira ijesztő, mintha sosem foglalkoztak volna a könyvemmel.
A regényből több mint 30 millió példányt adtak el, valamint több mint 40 nyelvre fordították le. 1961-ben Lee a regényért elnyerte a Pulitzer-díjat.
A végső sorrend:
- Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!
- J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura – A Gyűrű Szövetsége
- George Orwell: 1984
- Gabriel García Márquez: Száz év magány
- Toni Morrison: A kedves
A hírre felfigyelő Könyves Magazin megjegyzi: három szerző – John Steinbeck, Ernest Hemingway és William Faulkner – hét könyvvel is szerepelt a legjobb könyvek listáján. James Baldwin, Margaret Atwood és Virginia Woolf pedig öt-öt könyvvel büszkélkedik a listán.
(Borítókép: Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót! című könyve. Fotó: Tim Boyle / Getty Images)