Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA műalkotást egy halom másik képpel együtt találták, és csak egy biztosítási szerződés érdekében becsültették fel értékét, amelyet az Artpaugée aukciósház 600–800 ezer euróra (212–283 millió forint) taksált. Pauline Maringe, az aukciósház becsüse elmondta, hogy a festmény kivételesen jó állapotban maradt fenn ahhoz képest, hogy öt évszázadot élt meg.
Exceptional painting found in an attic in Toulouse: what you need to know about this masterpiece sold at auction this Friday https://t.co/sk5JtiuBDN
— mohamed el amine (@Mohamed04680219) February 4, 2022
A Sárgaruhás angyal egy oltárkép része lehetett, együtt egy másik, hasonló témájú, de vörös árnyalatú festménnyel, amelyet az Abu Dzabi Louvre vásárolt meg nemrég. Az aukciósház nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a sárga angyalt is a közel-keleti országban működő Louvre-múzeum vásárolta-e meg, csak annyit közölt, hogy egy „intézmény” volt a vevő.
A szárnyasoltár középső képének holléte nem ismert. A most elkelt festmény nemzedékről nemzedékre öröklődött a toulouse-i nagypolgári családban, ahol A családot védelmező angyal címen emlegették. Tudták, hogy értékes kép, de azt nem, hogy ilyen kivételes jelentőségű.
A festmény legkorábbi franciaországi nyoma 1816-ra nyúlik vissza, amikor a két tömjénező angyalt szétválasztották. Bernhard Strigel, az alkotó I. Miksa (1459–1519) német-római császár portréfestője volt – számolt be az MTI.