Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Az orosz invázió kezdete óta világszerte háborúellenes tüntetések törtek ki. A moszkvai demonstrációkon rengeteg tiltakozót tartóztattak le a rendőrök. Ennek ellenére számos orosz művész vagy a kulturális szférában dolgozó híresség nyíltan elítélte a háborút.
Nadia Tolokonnyikova, a Pussy Riot nevű feminista együttes alapító tagja, a Putyin-rezsim kritikusa egy Decentralizált Autonóm Szervezetet (DAO) hozott létre. A közösség célja, hogy pénzt gyűjtsön a lakóhelyüket elhagyó és veszélybe került ukránoknak.
A Kreml elleni szankciók nem voltak elég kemények, amikor Putyin 2014-ben annektálta a Krímet. Bebörtönözte Navalnijt, pokollá változtatta a Pussy Riót és más orosz aktivisták életét, sokunkat arra kényszerített, hogy elhagyjuk otthonunkat és meneküljünk, most pedig háborút indított Európában. Mikor lesz már elég?
– áll a Pussy Riot Twitter-posztjában.
sanctions against Kremlin were not solid enough when Putin annexed Crimea in 2014.
— 𝖕𝖚𝖘𝖘𝖞 𝖗𝖎𝖔𝖙💦 (@pussyrrriot) February 24, 2022
so he jailed Navalny, turned lives of Pussy Riot and other Russian activists into hell, forced many of us to leave our home behind and run, and now he started a war in Europe.
when is enough?
A Deutsche Welle német hírügynökség a háború kitörése előtti napon több ukrán személyiséggel is interjút készített. Többen közülük felszólították a nyugati művészeket az Oroszország elleni állásfoglalásra.
Sajnos manapság íróként és művészként kisebb a befolyásunk, mint az első és a második világháborúban (szolgáló alkotóké volt – a szerk.), ez azonban nem jelenti azt, hogy csendben kell maradnunk. Amit hiányolok, az a többi ország vezető művészeinek egyértelmű állásfoglalása
– panaszolta Andrej Kurkov író.
Művészettel az erőszak ellen
A háború kezdete óta sokakat gyötör a tehetetlenség érzése, ami abból fakad, hogy a számítógép és a telefon képernyőjén keresztül nézzük az inváziót. A művészet azonban tökéletes eszköz arra, hogy kifejezzük az érzéseinket.
Kasia Rubin akvarell alkotásán egy nő látható, aki ukrán zászlót tart, és messziről nézi, amint a nap felkel. A nő közelében más országok zászlói lobognak. „Lengyel művész vagyok, Franciaországban élek. Ez az alkotás volt a válaszom a (csütörtök) reggeli katonai támadásra. Gyors és dühös művészet” – jellemezte a képét.
A Metropolitan Opera vasárnap közölte, hogy a továbbiakban nem dolgozik együtt olyan előadóművészekkel vagy intézményekkel, akik vagy amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnököt támogatják. Peter Gelb, a Metropolitan Opera vezérigazgatója megjegyezte, hogy ez az intézkedés addig lesz érvényben, „amíg az inváziót és a gyilkolást meg nem szüntetik, a rendet helyre nem állítják”.
Brian Cox, az Utódlás című sorozat sztárja február 28-án, a SAG Awardson szólalt fel. A színész Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt – egykori komikust és színészt – méltatta, majd a művészek, kritikusok, előadók és írók oroszországi tapasztalataira hívta fel a figyelmet. Cox ezután arra kérte a díjátadón jelen lévő színésztársait, hogy fejezzék ki szolidaritásukat az ukrán és orosz művészekkel.
Több mint 60 nemzetközi filmfesztivál és szervezet írta alá azt a nyílt levelet, amelyben felszólítják a politikusokat, hogy szorgalmazzák az orosz csapatok kivonását Ukrajnából, és kérik a nemzetközi közösséget, hogy mindenki támogassa az ukrán újságírókat, filmeseket és művészeket, akik az ellenük folyó információs háborúval dacolva is dokumentálják saját szörnyű valóságukat – írta meg a Screen Daily.
A prágai székhelyű Dokumentumfilm Intézet (IDF) által jegyzett nyílt levél – és az aláírók tábora – szolidaritását fejezte ki az ukrán néppel. A levél rámutat, hogy
az orosz emberekkel szembeni, az egyének tettein alapuló gyűlölet is elítélendő. Kitartunk azon oroszok mellett is, akik elítélik Putyin cselekedeteit és rezsimjét, akik bátran kiállnak a szabad és igazságos világ megteremtéséért, akár a saját személyes biztonságuk kockáztatásával is.
Eközben Claudia Roth, az Olaf Scholz kancellár vezette új német koalíciós kormány kulturális és médiáért felelős államminisztere és Katja Keul, a szövetségi külügyminiszter február 25-én bejelentette, hogy egymillió eurós gyorssegélyt nyújt az Ukrajnából elmenekült művészeknek, hogy azok Németországban találjanak menedéket.