Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMBajban a Trafó a Sberbank miatt
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Sberbank-ügyfélként veszélybe került Budapest egyik legikonikusabb játszóhelye, a Trafó Kortárs Művészetek Háza működése. Bár az Országos Betétbiztosítási Alap százezer euróig vállalta az orosz bank ügyfeleinek kártalanítását, a Trafó pénzösszegének jelentős részéhez még így sem tud hozzájutni.
Ez a pályázati pénzeiket, a tartalékukat, az első három hónapra kiutalt fővárosi támogatás még el nem költött részét, a jegybevételüket és a béremelésekre szánt összeget érinti.
A Trafó összes pénzeszközét itt tároltuk – egy olyan bankban, amelynek működését a múlt hét folyamán felfüggesztették, ezzel elvágva minket a forrásainktól. Jelenleg azon dolgozunk, hogy a veszteség ellenére is folytathassuk a munkát, és minél zavartalanabbul üzemeljen a ház
– írja a Trafó csapata Facebookon megjelent közleményében.
A Fővárosi Önkormányzat, a Trafó fenntartója kisegítette az intézményt, illetve a következő negyedévi támogatást előbb utalják számukra. Ezzel a segítséggel a Trafó tudta rendezni februári pénzügyi kötelezettségét.
Barda Beáta, a Trafó ügyvezető igazgatója az Index megkeresésére elárulta, hogy felkeresték az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), és bár még nem érkezett üzenet Fekete Péter kultúráért felelős államtitkártól, bíznak a pozitív válaszban:
Fontos lenne tudnunk, hogy tudunk-e közösen valamilyen megoldást találni az Emmitől kapott, ám a bankkal együtt elsüllyedt, béremelésre szánt összegek és a pályázati pénzek kérdésében.
A jelenlegi tervek szerint márciusban nem lesz látható vagy érzékelhető változás a Trafó programjában.
Az intézményben eddig is volt lehetőség támogatói jegyek vásárlására, más formában nem fordultak a közönség, illetve a Trafó közösségének segítségéért. Ahogy Barda Beáta megfogalmazta:
Nagyon megható az a rengeteg szolidáris gesztus, ami eljut hozzánk, de gyűjtésben, crowdfundingban nem gondolkodunk, vannak, akik ennél most jobban rászorulnak az ilyen adományokra. És persze számítunk a nézők további érdeklődésére.
A Trafó a budapesti kulturális élet egyik alapköve, falain belül újszerű, merész és izgalmas kortárs produkciók közül csemegézhetünk. Befogadószínházként működik, tehát nincs saját társulata. Színházi produkcióknak biztosít játszóhelyet, illetve bizonyos előadások a támogatásukkal születnek meg. Ezenfelül koncerteknek, kiállításoknak és közösségépítő programoknak ad otthont.
Folyamatosan követjük az orosz–ukrán háború eseményeit, percről percre frissülő cikkünket itt találja.
(Borítókép: A Trafó – Kortárs Művészetek Háza, kiállító- és alkotóház a főváros IX. kerületében, a Liliom utcában. Fotó: Róka László / MTI)