A hónap magyar asztrofotója: a Szív-köd
A Szív-köd
A Szív-köd egy hozzávetőlegesen 7500 fényévnyi távolságban található úgynevezett HII régió, azaz hatalmas, főként hidrogéngázból álló csillagközi gázfelhő, melyben fiatal csillagok születnek. Fényét a középső részében található Melotte 15 csillaghalmaz ultraibolya sugárzása kelti, ugyanis az ultraibolya sugárzás gerjeszti és emisszióra, azaz fénykibocsátásra készteti a csillagközi gázokat.
A Szív-köd színe
A Szív-köd, mint minden hasonló, tejútbéli gázködösség, alapvetően a szemünk számára vöröses színben tűnne fel, ha elég erős lenne a fénye. Azonban a Hubble űrtávcső által bevezetett szűrőkészlethez hasonló szűrőkkel (Kén2, Oxigén3 és Hidrogén-alfa) megörökítve sokkal kontrasztosabb színeltéréseket, jobban kiemelkedő struktúrákat, addig nem látott részleteket lehet távcsővégre kapni, azaz hosszú expozíciós idővel rögzíteni. Ennek a szűrőkészletnek a hatására a ködösség színe nem vörösben, hanem narancsos-kékes árnyalatban jelenik meg, cserébe sokkal több részlet és finom eltérés, árnyalat figyelhető meg a képen.
Hogyan készült?
Feltóti Péter bravúros felvétele kiemelkedő részletességű, és nagy kiterjedésben, a megszokottnál nagyobb részét ábrázolja a ködösségnek. A 20 cm tükörátmérőjű távcsővel, csillagászati CCD-kamerával és Kén2, Oxigén3, Hidrogén-alfa szűrőkkel készült képen a kékes szín az ionizált oxigéngázé, a sárgásbarnás a hidrogén- és kéngázok színei.
(Borítókép: Feltóti Péter / Magyar Asztrofotósok Egyesülete)