Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMEurópai múzeumi hálózathoz csatlakozott a Zeneakadémia
További Kultúr cikkek
- Mutatjuk, melyik alkotás volt 2024 filmtörténeti szenzációja
- Mindenkit beperelt a volt miniszter szeretője, egykori szerelmét sem kímélte
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
Plácido Domingo operaénekes is köszöntőt mondott annak alkalmából, hogy az Europa Nostra által is támogatott egyesület, a Centre Européen de Musique (Európai Zenei Központ) kezdeményezésére létrejött a széles körű együttműködés, amely a Réseau des Maisons et des Musées de Musiciens d’Europe –
Európai Zenészek Házainak és Múzeumainak Hálózata
– elnevezést kapta.
A hálózathoz tartozó mintegy negyven helyszín között van többek között
- a bonni, a bécsi és a badeni Beethoven Ház,
- a baden-badeni Brahms Ház,
- a tarragonai Pablo Casals Alapítvány,
- a granadai Manuel de Falla-központ,
- a lipcsei Mendelssohn Ház,
- a turkui Sibelius Ház,
- a firenzei Bellini Gyűjtemény,
- a varsói Chopin Intézet,
- a bougivali Bizet Múzeum
- és a lisszaboni Amália Rodrigues Alapítvány.
Magyarországról a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem két intézménye, a Liszt-múzeum és a Kodály-múzeum csatlakozott a kezdeményezéshez – olvasható az egyetem közleményében.
Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora hangsúlyozta:
A Zeneakadémia Európa zenei életében kiemelkedő szerepet visz. A tradíciók ápolása, a Liszt Ferenc szellemiségéhez méltó kreativitás és nyitottság, az egyetemi és koncertközpont kettősségéből fakadó dinamizmus nemcsak a világranglistákon elért előkelő helyezésekben nyilvánul meg, hanem megalapozza az ilyen szakmai és egyúttal a nagyközönségnek is szóló gyümölcsöző együttműködéseket.
Együttműködés és digitalizáció
Jorge Chaminé, az Európai Zenei Központ alapítója és elnöke szerint ezzel a hálózattal erősítik az európai kapcsolatokat. Sneška Quaedvlieg-Mihailović, az Europa Nostra főtitkára arra emlékeztetett, hogy ez a kezdeményezés is erősíti és népszerűsíti az európai közösséghez és kulturális örökségéhez tartozás érzését.
Az együttműködés célja többek közt az, hogy művészeti eseményeket, tematikus évadokat szervezzen, elősegítse fiatal zenészek, kutatók, doktoranduszok csereprogramjait, rezidensfellépéseknek adjon lehetőséget, archívumokat – kottákat, leveleket stb. – digitalizáljon, együttműködést alakítson ki más tudományos és művészeti területekkel, Európán kívüli kapcsolatokat is építsen és új közönséget vonzzon.
(Borítókép: Liszt-múzeum / Fotó: Fazekas István)