Minden eddiginél több színházi produkció a VéNégy Fesztiválon
További Kultúr cikkek
- Kiderült, mikor és hol temetik el Nemere Istvánt
- Donald Trump hatalomra került, mutatjuk, ki kaszálta ezzel a legnagyobbat
- Akár több évig nem lehet a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
A VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó évente izgalmas kortárs produkciókat mutat be a visegrádi négyek országainak színházi életéből.
Az idei fesztivál június 23-án a Nemzeti Színház Fodrásznő című előadásával indul.
„A kortárs orosz színházi élet egyik emblematikus figurája, Viktor Rizsakov rendezte darab a boldogság után vágyódó nő sorsának egyetemes problémáit fogalmazza meg. A derűbe, a szeretetbe csomagolt fájdalom az emberi vágyak és a rideg valóság között feszülő ellentmondást emeli költői szintű látomássá Szűcs Nelli felejthetetlen alakításával” – áll a fesztivál közleményében.
Másnap a nyitrai Andrej Bagar Színház Örkény István Egyperces novelláin alapuló A remény hal meg utoljára című előadását adják Peter Oszlík rendezésében. A groteszk humorral átitatott darab 2021-ben debütált az azt megelőző időszak eseményeire reagálva.
„Válságos időkben, amikor könnyű elveszíteni a reményt és az örömet, Örkény abszurd világán keresztül próbálják átadni az üzenetet: minden nehéz helyzetet érdemes egy másik szemszögből, humorral és könnyedén szemlélni. A főszereplő, Ibolya asszony útja a régmúlt világának szembesítése a jelenünk abszurditásával.”
Klasszikus hatások, új előadások
A cseh Moravské Divadlo Olomouc színház egy készülőfélben lévő gálaprodukciót hoz június 25-én a nagymarosi Duna-partra. A Modern Ballett Gala különlegessége, hogy a költő születésének 200. évfordulója alkalmából Petőfi Sándor alakját is megidézi.
A lengyel Song of the Goat Theater a zárónapon mutatja be William Shakespeare egyik legvéresebb és legerőszakosabb tragédiája, a Titus Andronicus által inspirált Andronicus-Synecdoche című előadását.
A performance-szerű feldolgozás a szereplők egyéni élményein keresztül reflektál olyan univerzális kérdésekre, mint a bosszúból fakadó kegyetlenség vagy a moralitás különböző problémái. A művészek a rossz kezdetét kutatják az emberben, azokat a sebeket keresik, amelyekből a bosszú és az erőszak születik.
Új színházi helyszínként debütál az ÁRTÉR: itt két kortárs magyar produkciót nézhetnek meg. Az Oberon Társulat Bündeltanz című produkciója a magyarországi németek elűzésével foglalkozik, a Ludwig Trupp Társulat A falu rossza című, abszurd humorú előadása egy reményvesztett szerelmes, Gödör Sándor történetén keresztül a vidéki magyarság életébe enged betekintést.
Igazi különlegességnek ígérkezik a lengyel társulat VR-technikán alapuló színházi produkciója is, emellett pedig mindennap utcaszínházi előadásokkal várják az érdeklődőket. A zene és színházi élményeken túl tűzzsonglőrök, gólyalábasok és számos varázslat vár a VéNégy Fesztivál látogatóira.
A fesztivál szervezőinek célja, hogy minél többen részt vegyenek a színházi programokon, ezért a színházjegyet váltó nézőket az előadás megtekintése után megajándékozzák egy aznapra szóló fesztiválbelépővel: az érdeklődők a Morcheeba, a Tankcsapda, a Halott Pénz, az Irie Maffia, a Vad Fruttik és a Hiperkarma zenéire is bulizhatnak a VéNégy Fesztiválon.
A cikk az Index és a VéNégy Fesztivál Kft. tartalmi együttműködésének keretében valósult meg.
(Borítókép: A falu rossza című előadás. Fotó: Déryné Program)