A fenntarthatóság jegyében rendezik az idei Műtárgyak Éjszakáját

Magyar Nemzeti Galéria
2022.05.09. 11:52
Május 26–28. között egyedi, izgalmas programok várják a művészet és a kultúra szerelmeseit, ezúttal a fenntarthatóság jegyében.

„A hazai műkereskedelem vezető műtárgykereső, -hirdető és hírportálja, a műtárgy.com május 26–28. között hatodik alkalommal rendezi meg a háromnapos fesztivállá bővült Műtárgyak Éjszakája rendezvénysorozatot, amely a tavasz legszínesebb művészeti, kulturális eseménye. Az eddigiekhez hasonlóan 50 nívós fővárosi helyszín és közel 100 izgalmas program várja az érdeklődőket, köztük művészeti séták, szakmai előadások, tárlatvezetések, műterem-látogatások és interaktív foglalkozások – kicsiknek és nagyoknak egyaránt” – derült ki a Műtárgyak Éjszakája Fesztivál sajtóanyagából.

A háromnapos eseménysorozat nemcsak közelebb hozza a műtárgyakat a látogatókhoz, de bepillantást enged a kulisszák mögé, érdekes történeteket tár fel, találkozókat biztosít a művészetkedvelők és az alkotók, neves szakemberek között, sőt megannyi gyerekprogram és filmvetítés is lesz.

Idén is lesz kiemelt témája a fesztiválnak, mégpedig a fenntarthatóság, amelyhez több program is kapcsolódik, például tárlatvezetések a Ludwig Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban, e-rolleres művészeti túrák és kiállítás a fenntarthatóság jegyében.

2022 két fontos művészeti aktualitást is tartogat, amelyek hangsúlyos szerephez jutnak a Műtárgyak Éjszakája Fesztiválon:

„Amellett, hogy az Üveg Nemzetközi Éve van, a világhírű magyar építész és formatervező Breuer Marcell születésének 120. évfordulóját is ünnepelhetjük. A Klebelsberg Kultúrkúriában tárlatvezetés során ismerkedhetünk meg a kortárs üvegművészek munkáival. Breuer Marcellre különleges helyszínen emlékezhetünk: az Építészeti Múzeum első, nemrégiben felújított épülete, a Bajza utcai Walter Rózsi-villa nyitókiállításán megtekinthető az az ikonikus csőbútorszett, amit a villa tervezője, Fischer József, valamint Breuer Marcell a közös irodájukban használtak. Az épületben fény derül arra is, hogy milyen volt a ’30-as évek modernista gyerekszobája. A Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteménye is kitárul a nyilvánosság elé, Petrányi Zsolt válogatása látható az MNB-Ingatlan Kft. tulajdonában álló képzőművészeti gyűjteményből.”

A belvárosban a 19. században megjelenő szecesszió a városképre és a divatra gyakorolt hatását kutatják a Sétaműhely sétavezetőjével, Görbe Márkkal. A Pesti Vigadóban Liszt Ferenc, Richard Wagner és Lotz Károly nyomdokaiban járva a látogatók megismerhetik az épület falai között megbúvó történeteket.

„A szakmai előadások sorát gazdagítja Balogh Eleonóra üvegművész, műemléki restaurátor-szakértő az üvegművészet építészetben betöltött szerepéről szóló prezentációja a KUBIK Coworkingben. Alt Andrea ékszerszakértő Tutanhamon éppen száz éve megtalált halotti maszkjától Cartier flabellumáig tartó ékszertörténeti kalandozásra invitálja a hallgatóságot. Spengler Katalin a kortárs ékszer 21. századi mestereiről, Hatvani Márk magyar bélyegkülönlegességekről tart szakmai előadást. A SzIKKTI Laborban a korszerű anyagvizsgálat rejtelmeivel ismerkedhetnek meg a résztvevők. Lukács Dalma régész az olaszországi műtárgyvédelemről fog beszélni és a Carabinieri műtárgylopásokat tartalmazó adatbázisát is feltárja.”

Tárlatvezetések Budapest különböző intézményeiben

A tárlatvezetések során változatos tematikájú kiállításokat járhatnak be a résztvevők. Megnyitja kapuit a Budavári Palota csodája, a Szent István-terem, várja a látogatókat Gül Baba Türbéje és a Pesti Vigadó is.

Hollandia 17. századi aranykorába kalauzol a Szépművészeti Múzeum, a 19. századi tájképek közötti kalandozásra csábít a Magyar Nemzeti Galéria. A Magyar Nemzeti Múzeumban a kőkorszaktól a honfoglalásig a Kárpát-medencében élő népek életvitelével is megismerkedhetünk. 

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban textilrestaurátor művész helyezi más megvilágításba a gyűjtemény becses darabjait, ugyanitt angol nyelvű tárlatvezetés is elérhető a Jurták és kolostorok. Mongol művészet a Hopp Ferenc Ázsiai Múzeum gyűjteményében című kiállításon. 

A középkorral rendhagyó helyszínen, a XIII. században épült Mária Magdolna-templom megmaradt tornyában találkozhatnak az érdeklődők. Egy újonnan előkerült korai Kassák-művet mutat be a Kassák Múzeum minikiállítása. Szintén a Kassák Múzeumban tart szubjektív tárlatvezetést Karafiáth Orsolya költő. 

A Virág Judit Galériában, Kelen Anna tárlatvezetése során aukciós kulisszatitkok fültanúi lehetnek az érdeklődők, a Molnár Ani Galériában pedig a nemzetközileg elismert spanyol művész, Carlos Aires alkotásait mutatják be. Az Einspach Fine Art & Photographyban a Hetey Katalin: Rész és Egész című kiállítást tekinthetjük meg vezetéssel. 

Igazi csemegével készül a Budapesti Történeti Múzeum, időszaki tárlata a kerékpározás történetének fejezeteit világítja meg. A Memento Parkban a Kádár-korszak mindennapjai elevenítődnek fel. A Vasarely Múzeum interaktív vezetésén látássérült személyek is megismerkedhetnek Vasarely művészetével, a mester háromdimenziós makettjei és más kézzelfogható anyagok segítségével. 

A Királyi Kastéllyal szemben található Gödöllői Várkapitányi Lak felfedezése már önmagában is élményt jelent, de a falak között a Gödöllői Iparművészeti Műhely több mint két évtizedes tevékenysége tárul fel. Természetesen egyéni kiállításlátogatásra is van lehetőség, például a Műcsarnok Közös tér | II. Ipar- és Tervezőművészeti Nemzeti Szalon 2022 című tárlatán. A Hegyvidék Galériában az egyik legnagyobb hazai kollekcióban, az Antal–Lusztig-gyűjteményben tart tárlatvezetés a kiállítás kurátora, Nagy T. Katalin. 

A műterem-látogatásokon, tárlatvezetéseken az alkotókkal történő találkozás teszi igazán tartalmassá a programot. A Műtárgyak Éjszakája Fesztiválon a résztvevők is próbára tehetik a kézügyességüket, workshopok keretén belül kóstolhatnak bele az alkotófolyamatokba, és egyedülálló szakmai programokon, gyerekprogramokon és filmvetítésen is részt vehetnek.

(Borítókép: mutargyakejszakaja.hu)