Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM100 éves a Székely Himnusz
További Kultúr cikkek
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
- Kiderült, milyen veszteség érheti a magyar kultúrát
- Meghalt Kalmár Márton szobrászművész
- Az olasz playboy, aki elképesztő nélkülözés után vált legendává
- Sokan estek áldozatul a csonkításnak, amelyet ráadásul saját maguk hajtottak végre
A filmben híres székelyföldi szimbólumok is megjelennek, például a Csíksomlyói búcsú, a Gyilkos-tó, vagy a székelyderzsi Szent László legenda-freskók. A székelyföldi felvételeket Derzsy András és Jorgopulos Jannis operatőrök fényképezték.
Takó Sándor, a film ötletgazdája, producere és társrendezője 2019-ben, az Erdély – Ég és föld között filmprodukció forgatásán állapodott meg alkotótársaival, Cseh Istvánnal és Bárány Krisztiánnal, hogy az évfordulóra a Himnusz jelentőségéhez méltó filmet és zenei feldolgozást készítenek, megdobogtatva magyar és székely testvéreik szívét határon innen és határon túl.
A kötődés természetessége
Az évfordulóra nemcsak új film, de új hangszerelésű Himnusz-feldolgozás is készült Cseh István, Prima Junior-díjas gyergyószentmiklósi születésű zeneszerző alkotásában, a Nemzeti Filharmonikusok és a Nemzeti Énekkar előadásában, Kocsár Balázs vezényletével. A hangfelvétel a Művészetek Palotájában készült.
Székelyföld. Ezer szállal kötődök e földhöz, s számomra olyan természetes ezeknek az erdőknek a zúgása, vizeknek csobogása, mint a gyermeknek az édesanyja közelsége… s mégis, mintha templomba lépne be az ember, így lépdelek én is a mohával borított ösvényeken, betelni a látvánnyal s az értékekkel szinte lehetetlen
– Cseh István ezt az érzést szerette volna közvetíteni zenéjével.
Bárány Krisztián, a film társrendezője elmondta,
a Székely Himnusz klipje őszinte elhivatottságból született.
„Felidézünk számos pillanatot Erdély és Székelyföld mindennapjairól, kincseiről. E képsorok érzelmeket közvetítenek, s emlékeket ébreszthetnek sokunkban. Bízom benne, hogy határon innen és túl a klip is erősítheti az összetartozást, éppen úgy, mint maga a Székely Himnusz” – tette hozzá.
„Erdélyi, brassói születésű a magyar irodalom kiemelkedő alakja, Áprily Lajos, a reformáció Európa-hírű prédikátora, a szász Honterus, és erdélyi, besztercei születésű a román Himnusz szerzője, Andrei Muresanu is. Az erdélyiség, és a közép-európaiság alapja, hogy tiszteletben tartsuk és támogassuk egymás hitét, hagyományait. Ebben a szellemben készítettük az Erdély – Ég és föld között produkciónkat is, amelynek moziverziója reményeink szerint még idén beutazhatja a Kárpát-medencét. A nemzeti és kulturális sokszínűség fontos, hogy 2022-ben összehozza, ne pedig szétválassza Közép- és Kelet-Európa népeit. Ennek sarokköve, hogy mindenki szabadon énekelhesse és átélhesse saját himnuszát" – fogalmazott Takó Sándor, a film ötletgazdája.