Dolák-Saly Róbert kétezer évvel repít vissza a múltba
További Kultúr cikkek
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
Dolák-Saly Róbert előadóművész és humorista a megújult állandó Munkácsy-kiállításon és a Terrakotta hadsereg – Az első császár üzenete című időszaki kiállításon is tart különleges, abszurd humorral fűszerezett tárlatvezetést a Múzeumok Éjszakáján, június 25-én.
1974-ben Csianban egy földműves fedezte fel kútásás közben az első agyagkatonákat, melyek az első kínai császár, Csin-si Huang-ti sírját őrizték. Mára 8000 harcost, a kiszolgáló személyzetet, lovakat, valamint fegyverek tízezreit tártak fel, emiatt nevezik a világ 8. csodájának is.
Békéscsabán 47 katona, két ló, két harciszekér-modell, valamint fegyverzetek valósághű másolatát lehet megtekinteni az október 30-ig látogatható kiállításon. A koronavírus-járvány és a katonák folyamatosan romló állapota miatt Kína az utóbbi időben nem vagy csak nagyon ritkán engedi utaztatni a kincset, ezért egy kínai befektető élethű, az eredetivel teljesen azonos technológiával és anyagból, az eredeti helyszínen készült másolatokat készíttetett a leletről.
Az agyaghadsereg az első kínai császárról árulkodik
Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatója a csütörtökön nyílt kiállításon elmondta, még ezek utaztatása is kihívás volt, ugyanis a katonák súlya 150-180 kilogramm, a lovaké eléri a 600 kilogrammot.
Felföldi Szabolcs, a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének adjunktusa a megnyitón elmondta, a kínai történeti évkönyvek szinte hiánytalanul fennmaradtak, így a régészek ismerik Csin-si Huang-ti császár – máig feltáratlan – sírjának pontos kinézetét, ám a történetírás egyetlen szóval nem említette a több ezer darabos agyaghadsereg létét. A lelet alapján feltérképezhető volt az ókori kínai hadsereg szerkezete, a ruha- és hajviselet, a nyílhegyek fejlődési sorrendje.
A kiállítás betekintést nyújt az első kínai császár életébe, a korabeli országegyesítési folyamatba is. Nagy Ferenc, Békéscsaba alpolgármestere kuriózumnak nevezte a viharsarki városban nyílt tárlatot, amely
kétezer évvel repít vissza az időben.
Idén 20. alkalommal rendezik meg a Múzeumok Éjszakáját Magyarországon. Az évfordulóra mintegy 400 intézmény csaknem 2000 programmal készül.
(MTI)