Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMGyőzteseket avattak Kisvárdán
További Kultúr cikkek
- Egyre nagyobb az őrület, már 300 ezer nézőnél jár a Futni mentem
- Meghalt a Benjamin közlegény és A királyné nyakéke rendezője
- A lányt elsiratták, pedig meg sem halt
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
A Nyírségben 34. alkalommal gyűltek össze magyar, főként határon túli társulatok. Június 24. és július 2. között tartották a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválját, 14 versenyelőadással, zenés-kulináris estekkel, hallgatói előadásokkal, valamint középiskolások számára szervezett workshopokkal.
A versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta. A színházi seregszemle idei díszvendége a Zentai Magyar Kamaraszínház volt. A 2022-es év zsűritagjai Csuja László rendező, Hajdu Imelda színművész, a debreceni Csokonai Színház tagja, Herczeg T. Tamás rendező, Török Viola rendező, a marosvásárhelyi Spectrum Színház művészeti vezetője és Zalán Tibor költő, író, drámaíró. A díjátadón beszédet mondott Pataki András, aki Csák János kulturális és innovációs miniszter urat képviselte, valamint Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere. A szakmai zsűrit Zalán Tibor képviselte a színpadon.
A versenyprogram előadásai a következőek voltak:
- Csehov: Három nővér | Szabadkai Népszínház Magyar Társulat
- Ken Kesey – Dale Wasserman: Száll a kakukk fészkére | Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely
- Goldoni: A fogadósnő | Zentai Magyar Kamaraszínház
- Szerelem és más bűntények (Stefan Arsinjević azonos című regénye nyomán) | Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
- Schwechtje Mihály: Az örökség | Komáromi Jókai Színház
- Molnár Ferenc – Kellér Dezső – Zerkovitz Béla: A doktor úr | Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat
- Tamási Áron – Szarka Gyula: Ördögölő Józsiás | A Soproni Petőfi Színház és a Zentai Magyar Kamaraszínház koprodukciója
- Forráspont (Yasmina Reza: Az öldöklés istene c. műve nyomán) | Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház
- Nyikolaj Erdman: Az öngyilkos | Szigligeti Színház, Nagyvárad
- Georg Büchner: Woyzeck | Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
- Tolsztoj: Az élő holttest | Az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója.
- Myka Myllyaho: Káosz | Figura Stúdió Színház, Gyergyószentmiklós
- Klaus Mann: Mephisto | Újvidéki Színház
- Maja Pelević: Az utolsó kislányok | Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka
A háromtagú Szakmai Bizottság (Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza és a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiváljának igazgatója; Balogh Tibor, valamint Pataki András) Életmű-díjjal tüntette ki a többek között a Nagyváradi Szigligeti Színház egykori művészeti igazgatóját, Meleg Vilmost. Szintén Életmű-díjat vehetett át Beke Sándor rendező, színházigazgató, a Gárdonyi Géza Színház Örökös Tagja.
A színpadi teatralitás érvényes újrafogalmazásáért a szakmai zsűritől a legjobb előadás díját a Nagyváradi Szigligeti Színház Az öngyilkos című előadása kapta, amelyről az Index is bővebben beszámolt. A huszonegyedik században is érvényes commedia de’ll arte – forma megteremtéséért a Zentai Magyar Kamaraszínház A fogadósnő című előadását jutalmazták. Az új vígjátéki átjárások megteremtéséért a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat A doktor úr című előadásáért kapott díjat.
A Szakmai Zsűri elismerő oklevelét, az előadásuk kiemelkedő társadalmi érintettsége okán két társulat kapta: Újvidéki Színház Mephisto című előadása. Kosztolányi Dezső Színház Az utolsó kislányok című előadása.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat A doktor úr című előadásában nyújtott virtuóz színészi játékáért Galló Ernő kapott elismerést. A Nagyváradi Szigligeti Színház Az öngyilkos című előadásában szerepe expresszív megfogalmazásáért Hunyadi István vette át a díjat. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Száll a kakukk fészkére című előadásában nyújtott intenzív színpadi jelenlétéért Barabás Árpád, a darab főszereplője kapott díjat. A Komáromi Jókai Színház Az örökség című előadásában nyújtott hiteles drámai alakításáért Szvrcsek Anita vehette át a díjat. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Káosz című előadásában nyújtott sokrétű színpadi alakformálásáért Szilágyi Míra színművészet díjazták.
Kisvárda Város Polgármesterének Díját a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház Forráspont című előadása kapta. A 30 év alatti művészeknek járó Teplánszky-díjat a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat Woyzeck című előadásának revelatív színpadi ábrázolásáért az előadás látványtervezője Szőke Zsuzsi kapta.
(Borítókép: Tugya Vilmos )