- Kultúr
- victor vasarely
- kiállítás
- veszprém
- négy-szög
- dubniczay-palota
- gáspár györgy
- optikai csalódás
- halmi-horváth istván
- kóródi zsuzsanna
Rátaláltak a természet törvényeinek törvénytelenségére
További Kultúr cikkek
- Balesetük óta először áll együtt a színpadra Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó
- Kilencvenéves lenne a történelem legnagyobb hatású rocksztárja
- Závada Pál: Önkényuralomban élünk, a Fidesz mélységes kárt okoz
- A magyar szaki, aki a legnagyobb filmsztárok köré teremt világokat
- Meghalt Emilio Echevarría, az egyik James Bond-film színésze
A veszprémi vár felújítása miatt a Művészetek Háza kiállítóhelyei – így a Négy-szög kiállítás is – csak szombaton és vasárnap látogathatók, ennek ellenére érdemes megtekinteni a tárlatot. A palota első emeletén berendezett bemutató mindössze két teremből áll, mégis az egyik leglátványosabb kiállítás, amelyet az utóbbi időkben láthatott a nagyérdemű.
Első pillantásra a neonszínek és fekete-fehér árnyalatok váltakozása szúr szemet – szó szerint –, majd ahogy a néző elindul a fal mellett, és kiigazodik a műalkotások között, egyre több gondolat üt szöget a fejében. Korunk digitális bennszülöttjei is rácsodálkoznak a kinetikus beütésű, mikrochipszerű üvegtömbökre, a különböző alakok és terek illúziójára, a formák amorf összeolvadására és a természet törvényeinek törvénytelenségére.
A tárlaton négy alkotó művei láthatók. Mind a négyen már önmagukban, saját jogon neves művészek, miközben stílusuk merőben eltér egymástól, ugyanakkor van bennük valami közös a zsenialitásukat leszámítva: mindannyian optikai csalódásokat hoztak létre, így varázsolták el a közönséget a csodálatos alkotásokkal. Gáspár György, Halmi-Horváth István, Kóródi Zsuzsanna és Victor Vasarely közös kiállítása egészen különleges művészeti élmény.
Különbözők, mégis hasonlók
A közel negyven üvegszobor, festmény és grafika remekül érzékelteti a különböző anyagokon megjelenő geometrikus kompozíciók esetében a néző mozgásának szerepét és fontosságát, melynek köszönhetően folyamatosan változik a látvány is.
Honnan lehet megkülönböztetni a művészeket és alkotásaikat?
- Gáspár György Ferenczy Noémi-díjas üvegművész legújabb alkotásait építészeti rajzokra emlékeztető vázlatok előzik meg; a különböző festett, geometrikus szerkezeteket, vonalhálókat megjelenítő üveglapok egymásra helyezésével jön létre az illúziókeltés a különleges perspektíva által. (A tárlat az optikai művészet mellett kapcsolódik az Üveg Nemzetközi Évéhez, amelyet 2022-ben ünnepelnek.)
- Halmi-Horváth István op-arthoz kapcsolódó munkáiban a tér illúziója rendkívül gazdag színélmény kíséretében jelenik meg. Alkotásain egyfajta rácsstruktúra segítségével az átszűrődő fény is érzékelhető.
- Kóródi Zsuzsanna üvegművész alkotásai az üveg optikai tulajdonságaiból fakadó illúzióval foglalkoznak, a látvány a néző mozgásával is folyamatosan változik.
- Mindhárom alkotó mesterének tekinti Victor Vasarelyt, az op-art leghíresebb képviselőjét, aki különböző geometrikus formákból hozta létre illuzionisztikus képeit, tereit, miközben nemcsak fekete-fehérrel, de rendkívül gazdag színskálával is dolgozott. Kinetikus műveiben az optikai törvényszerűségeket vizsgálta.
A tárlat a Janus Pannonius Múzeum, a Viltin Galéria és magángyűjtők közreműködésével, a Múzeumok Éjszakája programsorozat részeként nyílt meg, és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jött létre.
(Borítókép: Gáll Anna / Index)