Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMagyarországra érkezik az oroszok eldugott kincse
A fesztivált Szabó Marcell zongoraművész hívta életre öt éve. Marcell kamaszként, különféle nemzetközi zongoraversenyekre készülve botlott bele Rachmaninov zenéjébe, ez pedig megpecsételte a sorsát: beleásta magát az orosz szerzők életművébe.
A zongoraművész szerint a hazai közönség otthonosan mozog az orosz művek között, ugyanakkor sok remekművet – például a Szkrjabin-zongoraverseny – nem ismernek. Éppen ezért indította útjára az Orosz Zenei Fesztivált. Ez lesz az ötödik alkalom, hogy a közönség a programsorozat keretében kevésbé ismert műveket is megismerhet, természetesen az ismertebb darabokkal egy csokorban.
Minden évben próbálunk valamilyen tematikát adni a fesztiválnak, idén egy évforduló, Szkrjabin születésének 150. évfordulója köré húztuk fel az eseményt. Szkrjabin egyébként Rachmaninov kortársa volt, a késő romantikáról beszélünk, amikor rengeteg műfaj alakult ki a komolyzenében. Minden szerző más irányzatból táplálkozott, a késő romantikus orosz zene konzervatív irányzat volt. Szkrjabin is így kezdte zenéjét, érezhető rajta a Liszt- és Chopin-beütés. Később eltávolodott a vallástól, azt gondolta, ő lesz az emberiség megváltója. Zenéje euforikus, misztikus, expresszionista hangzásvilágba csapott át
– jellemezte a fesztivált és a központi zeneszerzőt az Indexnek Szabó Marcell.
Sokszínű alkotó
Az Orosz Zenei Fesztivál megpróbálja mindkét oldalát bemutatni a nem mindennapi komponistának:
Szkrjabin két arca címmel a két kontrasztos korszakot mutatják be zongoraművein keresztül
két zongoraművész, Csalog Gábor és Palojtay János közreműködésével. A zenekari koncerten a szerző második szimfóniája, illetve zongoraversenye reprezentálja korai stílusát, illetve a Prometheus című szimfonikus költeménye a kései korszakát.
A nyitókoncertre a Tihanyi Bencés Apátságban kerül sor, Budapesten kiemelt helyszín a Zeneakadémia Nagyterme, Debrecenben pedig a Kölcsey Kulturális Központ fogadja a zeneszerető közönséget.
A programsorozat fellépő művészei: Csalog Gábor, Palojtay János és Balogh Ádám zongoraművészek, a Kodály Filharmonikusok Debrecen és a Kodály Kórus Debrecen, Anton Shaburov karmester és a programsorozat művészeti vezetője, Szabó Marcell zongoraművész.
(Borítókép: Szabó Marcell. Fotó: Kondella Mihály)