Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMHivatalos ajánlás: a nézők által termelt hővel fűtenék fel a művelődési házakat
Az NMI által kiadott, a honlapjukon elérhető ajánlást „Az energiaválság hatásainak mérséklésére” címmel adták ki, és a művelődési házaknak, kultúrházaknak címezték. Az ajánlás elején azt írták, hogy „az energiaválság hatására várható áremelkedéseket átgondolt, hiteles adatokra épülő fogyasztáscsökkentéssel kell” ellensúlyozniuk, és ennek jegyében állították össze a dokumentumot.
Az egyik lehetőség szerintük az, hogy az „alapvető szolgáltatási kérdésekre” adhatnak „racionális válaszokat” a művházak. Erre hozzák fel példaként azt, hogy csökkenteni lehet a nyitvatartást, valamint hogy a munkatársak a feladatok egy részét otthoni munkavégzésben is elvégezhetik. A másik lehetőség, amelyet említenek, hogy a művelődési házak bizonyos beruházásokkal, energetikai fejlesztésekkel (napelem-telepítés, nyílászárók cseréje stb.) csökkentsék a terheket.
AZ igazán érdekes felvetések azonban a harmadik javaslatcsomag alatt szerepelnek, amely a „napi működési változtatások” címet kapta.
Ez alatt a pont alatt olvasható az a felvetés, miszerint „a nézők által »termelt« hő” is segíthet a téli rendezvényeknél, „ha jól választjuk ki a termet, és a szervezéssel telt házat csinálunk”.
Eleinte hűvös lesz, de azután a közönség »beleheli a teret«
– írták erről, majd azt is hozzáfűzték, hogy ilyenkor azért az oxigén-utánpótlásra jobban oda kell figyelni.
Az ajánlásban számos más javaslatot is tettek még, többek közt arra vonatkozóan is, hogy a rendezvényeket – ha lehet – tartsák olyan más állami intézményekben, amelyeket amúgy is fel kell fűteni (például az iskolákban vagy az önkormányzati hivatalokban).
(Borítókép: Ujvári Sándor / MTI)