Belarusz és Oroszország után Iránt is száműzték a Nobel-díjak átadóünnepségeiről
„Tekintettel a helyzet súlyosságára és kiszélesedésére, Irán nagykövetét nem lenne kívánatos meghívni” – vélte közleményében a Nobel Alapítvány, arra utalva, hogy Iránban keményen fellépnek az országos tömegtüntetések ellen.
„Évtizedekig az volt a Nobel Alapítvány álláspontja, hogy minden, svédországi képviselettel rendelkező országot meghív a tudomány, az irodalom és a béke kitüntetettjeinek megünneplésére” – írták.
Most azonban „annak ellenére, hogy Svédország és a többi európai ország még nem egyeztette diplomáciai politikáját Iránnal szemben (a legújabb iráni fejleményekkel kapcsolatban), úgy véljük, hogy Irán nagykövetét nem kellene meghívni” – tették hozzá.
A hét elején az alapítvány bejelentette, hogy Oroszország és Belorusszia képviselőit nem hívják meg az ukrajnai háború miatt. A Nobel Alapítvány „a svéd és az európai diplomácia irányvonalát kívánja követni azzal, hogy nem hívja meg Oroszországot és Belorussziát az Ukrajna elleni orosz invázió miatt” – olvasható a közleményben.
A díjátadót minden évben december 10-én tartják Stockholmban, ahol az orvosi, a fizikai, a kémiai, az irodalmi és a közgazdasági Nobel-díj kitüntetettjei XVI. Károly Gusztáv svéd királytól veszik át az elismerést. A díjátadást mintegy 1200 meghívott részvételével gálavacsora követi. A Nobel-békedíjat ugyanazon a napon Oslóban adják át.