Kiengedték a börtönből Irán egyik legismertebb színésznőjét
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Taraneh Alidúszti – aki a 2016-os Oscar-díjas Az ügyfél című filmben szerepelt – elítélte Mohsen Shekari felakasztását, akit a múlt hónapban öltek meg a tiltakozásokhoz kapcsolódó első ismert kivégzéskor.
Alidúszti ügyvédje az ISNA-nak azt mondta, hogy óvadék ellenében szabadon engedték az ügyfelét – írja a CNN.
A SZÍNÉSZNŐT HIVATALOSAN NEM VÁDOLTÁK MEG, DE KEZDETBEN LETARTÓZTATTÁK, MERT „HIÁNYZIK A BIZONYÍTÉK AZ ÁLLÍTÁSAIHOZ” A SHEKARI FELAKASZTÁSA ELLENI TILTAKOZÁSÁVAL KAPCSOLATBAN.
Mint azt az Index is megírta, Alidúszti nemrégiben fejkendő nélküli képpel állt ki az iráni tüntetők mellett az Instagramon.
Néhány nappal korábban felidézte egy 2019-es bejegyzését, amelyben azt írta:
Nem vagyunk állampolgárok, soha nem is voltunk. Rabok vagyunk, több millió rab.
A közel nyolcmillió követővel rendelkező színésznő a hétvégén azt írta: nem tervezi, hogy elhagyja az országot, és kész megfizetni az árat azért, hogy kiáll a jogaiért. „Maradok, és abbahagyom a munkát. A bebörtönzöttek és a meggyilkoltak családjai mellett maradok. Én leszek a szószólójuk” − tette hozzá.
Engedjék szabadon!
Alidúszti számos népszerű iráni tévéműsorban szerepelt, és az iráni moziiparban a MeToo-mozgalomban kifejtett aktivizmusáról szintén ismert.
Több mint 500 híresség, színész, drámaíró, regényíró és rendező írt alá nyílt levelet Alidúszti szabadon bocsátására. A „Free Taraneh Alidoosti” című nyílt levelet olyan neves személyiségek írták alá, mint
Emma Thompson, Mark Ruffalo, Penélope Cruz, Kate Winslet és Kristen Stewart.
A feminista aktivistaként ismert Alidúszti a múlt hónapban egy képet tett közzé magáról az Instagramon az iszlám hidzsáb nélkül, és egy „Nők, élet, szabadság” feliratú táblát tart a kezében, jelezve, hogy támogatja a tiltakozó mozgalmat.
Az iszlám köztársaságban csaknem két hónapja mindennaposak a tiltakozások. A megmozdulások a 22 éves Mahsza Amini halálát követően kezdődtek, aki meghalt, miután az erkölcsrendészet őrizetbe vette a fejkendő nem megfelelő viselése miatt.
(Borítókép: Taraneh Alidúszti 2022. május 26-án. Fotó: Pascal Le Segretain / Getty Images)