Miért sértődött meg Liszt Ferenc, miután himnuszt írt a magyaroknak?
További Kultúr cikkek
- Kiderült, mikor és hol temetik el Nemere Istvánt
- Donald Trump hatalomra került, mutatjuk, ki kaszálta ezzel a legnagyobbat
- Akár több évig nem lehet a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
Január 21-én, szombaton debütál az Óbudai Társaskör új produkciója. A nagy Himnusz sztori – Jó kedvvel, bőséggel című műsort az intézmény felkérésére Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész alkotta meg, párosuk mellett közreműködik az Anima Musicae Kamarazenekar.
A Himnusz születésének 200. évfordulójára íródott kötetlen hangvételű előadáson sokrétű információkhoz jut a közönség a Himnusszal és általában a himnuszokkal kapcsolatban. Kiderül például, hogy
- Mi volt a himnusz a Himnusz előtt?
- Miért tartotta közepes versnek saját művét a költő?
- Miért sértődött meg Liszt Ferenc, miután himnuszt írt a magyaroknak?
- Miért nem írt új himnuszt Rákosi Mátyás kérésére Kodály Zoltán és Illyés Gyula?
- Miért nem tetszett Erkel és Kölcsey műve a különböző rendszerek politikusainak, és milyen alternatív indulókkal próbálkoztak?
Az óbudai premier másnapján, január 22-én, a veszprémi Pannon Egyetemen tartják a nyilvános bemutatót a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa keretében, a Mendelssohn Kamarazenekar közreműködésével.
A Radnóti Színház a magyar kultúra napján 17 órától legújabb bemutatóját, a Kályha Katit tűzi műsorára. Az előadás után beszélgetést tartanak, amelyen a címszereplő Kováts Adél mellett a rendezőt, Rusznyák Gábort, valamint a szerzőt, Szálinger Balázst és Visky András erdélyi magyar írót, drámaírót, dramaturgot, egyetemi tanárt is kérdezheti a közönség.
Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója közösségi oldalán közzétett felhívásában ösztönzi a pedagógusokat a közelgő magyar kultúra napja alkalmából. Aki osztályának a cappella Himnusz-éneklését feltölti kommentbe, eséllyel pályázik az Ybl palotába, ugyanis 40 jegyet ajánlanak a Himnusz zeneszerzője, Erkel Ferenc Hunyadi László című remekművének 2023. március 14. 18:00 órai előadására.
Tizennyolc magyar alkotás három teremben, reggeltől estig a magyar kultúra napján az Urániában. Fesztiváldíjas munkák, közönségsikerek, animáció, természetfilm, köztük a tavalyi nézettségi toplistánkat vezető „irodalmi szerelmesfilm”, a Karinthy Frigyes és Böhm Aranka mozgalmas házasságát feldolgozó Frici & Aranka.
A Himnusz közös szavalására hívja a magyarokat a magyar kultúra napján, január 22-én a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). A magyar kultúra napján 17 órától az állami megemlékezés után az Országház főlépcsőjén a 200. évfordulót szimbolizálva 200 gyermek – 100 anyaországi és 100 határon túli – szavalja majd a nemzeti imádságot Novák Katalin köztársasági elnökkel közöse.
Ezzel egy időben négy határon túli helyszínen: a partiumi Nagyváradon, az erdélyi Székelyudvarhelyen, a felvidéki Nagymegyeren és a délvidéki Zentán, valamint a megemlékezéssorozat kiemelt helyszínein: Kölcsey egykori lakhelyén, Szatmárcsekén és az Európa Kulturális Fővárosa Veszprémben is ugyanebben az időpontban szavalják majd a Himnuszt – írták.
Felavatták Smidt Róbert fafaragó művész Himnusz című domborművét a Barankovics István Irodaházban pénteken, a magyar kultúra napja alkalmából. A tölgyfából faragott, öt méter hosszú és két méter magas, mintegy nyolcmázsás táblakép a magyarság történelmének sorsfordító eseményeit jeleníti meg a honfoglalás előtti időszaktól kezdődően az 1956-os forradalomig.
A magyar kultúra napja a Várkert Bazárban
A Várkert Irodalom évadnyitó Aposztróf eseményének Nagy Tímea olimpiai bajnok és Szervét Tibor színművész lesz a vendége. A kulturális értékeinknek szentelt napon hagyományőrző kézműves-foglalkozás is várja majd a családokat.
Vajon mennyire ismerjük a Himnusz történetét, és mit üzen nekünk ma, 200 év elteltével?
A Himnusz 200 – Egy vers kétszáz élete című zenés irodalmi esten Juhász Anna irodalmár Becze Szilviával beszélget a versről, a kapcsolódó zeneműveket pedig a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának művészei adják elő.
Szintén január 22-én egy jól ismert magyar népmese, A só feldolgozásával várják a gyerekeket egy interaktív bábos előadásra, este pedig Szabó Magda fordulatos életét tárja fel a Szelíden és szilárdan című előadás, amelyekre azonban már minden jegy elkelt.
Debrecenben is lesznek programok
2023. január 20-án a #JÓÉJTPUSZI című zenés irodalmi előadás Lackfi János és Szirtes Edina Mókus előadása lesz a Debreceni Református Nagytemplomban. A Déri Múzeumban városi rendezvény és díjátadót tartanak. Január 21-én a Debreceni Református Kollégiumban lesz a Kölcsey-dombormű koszorúzása. De ezen a napon rendezik meg Bogdán Zsolt színművész és a Kaláka együttes Kányádi-estjét is.
Január 22-én két tárlatvezetést is tartanak a cívisvárosban, valamint a Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézóban „Akiknek a Himnusz szólt” címen közismert sportolókkal tartanak beszélgetést.
Zalaegerszeg sem marad ki
Kiállításmegnyitókkal, gálaműsorokkal, elismerések átadásával és flashmobbal ünnepelik Zala vármegyében a magyar kultúra napját és a Himnusz születésének 200. évfordulóját
A zalai megyeszékhelyen, a Hevesi Sándor Színházban a magyar kultúra napján adják át a Zalaegerszegért díjakat. A rendezvényen fellép a 65 éve alapított Zalai Táncegyüttes, valamint Berecz András Kossuth-díjas előadóművész.
(Borítókép: Liszt Ferenc. Fotó: DeAgostini / Getty Images)