Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMegszűnik az elesettekért szót emelő fiatal újságírók díja
Huszonhét esztendő óta minden évben átvehette egy 30 év alatti újságíró a Szegő Tamás-díjat, aki az írott vagy elektronikus médiában a sajtóetika szellemében kiáll az elesettekért, az érdekeik érvényesítésére képtelenekért. Ennek azonban most vége lett, megszűnt a díj és az azt működtető alapítvány is.
Szegő Panni, dr. Szegő Tamás lánya – az alapítvány kuratóriumának tagja – az Indexnek elmondta, hogy Kiss Tímea (a Magyar Újságírók Országos Szövetségének egykori munkatársa – a szerk.) 2017-es halála után az alapítvány ügyeinek intézése nagyrészt a családra hárult.
Sajnos a további finanszírozást a család és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége sem tudta tovább vállalni, és számottevő adomány sem érkezett. Nem szerettük volna, ha az alapítvány működése méltatlan lenne édesapám munkásságához, ezért úgy döntött a család, hogy 27 év működés után megszüntetjük az alapítványt
– fogalmazott Szegő Panni.
A díjat odaítélő alapítványt dr. Szegő Tamásné és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége hozta létre annak érdekében, hogy emléket állítsanak dr. Szegő Tamásnak, aki jogászként, újságíróként, rádiósként mindig kiállt az egyszerű, elesett emberekért, és segített azokon, akik eltévedtek a jog és az élet útvesztőiben.
A díjakat – oklevél, dr. Szegő Tamás arcképét ábrázoló plakett és százezer forint – az alapítvány hét főből álló kuratóriuma ítélte oda. Elismerésként esetenként különdíjakat is átadtak. A díj ünnepélyes átadásának dátuma minden évben október 2., dr. Szegő Tamás születésének évfordulója volt.
(Borítókép: Szegő Tamás, a MÚOSZ [Magyar Újságírók Országos szövetsége] főtitkára 1989. április 27-én. Fotó: Kabáczy Szilárd / MTI)