Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSzületésnapján halt meg, de nem ezért lett halhatatlan
William Shakespeare az irodalomtörténet egyik legnagyobb drámaírója, 1564. április 23-án született Stratford-upon-Avonban. Anglia kulturális és művészeti virágzásának ideje alatt élt, művei az elmúlt pár száz évben az irodalom időtlen klasszikusaivá váltak.
Shakespeare drámái már a XVI. században is kitűntek bonyolult cselekményük, összetett karaktereik és erős nyelvezetük miatt. Színdarabjai számos témát ölelnek át: például szerelmet, politikát, hatalmat, féltékenységet vagy éppen bosszút.
Shakespeare mint kulturális ikon
Művei a mai napig érvényesek, és velünk élők, nem véletlen, hogy szinte minden színház repertoárjának visszatérő darabjai a Shakespeare-művek. Időtlen történeteihez a közönség könnyedén tud kapcsolódni. Vígjátékai a mai humorban is megállják helyüket, tragédiáiból pedig máig nem tűnt el az aktualitás.
Hiába élt és alkotott a középkorban, Shakespeare ma is a világ egyik legnagyobb irodalmi és kulturális ikonja.
Műveit minden jelentősebb nyelvre lefordították, számtalanszor adaptálták színpadra, képernyőre és más médiumokra. Több száz olyan új szót és kifejezést tulajdonítanak neki, amelyek nem mellesleg még ma is használatosak.
- Ilyen például a bet (fogad), a rant (dagályosan beszél), a hoodwink (rászed, félrevezet) vagy éppen a drug (drog, gyógyszer).
Shakespeare halálának körülményei máig tisztázatlanok. 1616-ban hunyt el Stratford-upon-Avonban, s hogy pontosan mi okozta a halálát, arról nem maradtak fent források. Alkotói munkássága örökre az irodalom és a kultúra része marad.
Kvízünkkel tesztelheti tudását a drámaíróról, aki a születésnapján halt meg, mégis halhatatlan maradt.
(Borítókép: William Shakespeare. Fotó: Stock Montage / Getty Images)