Inspiráló nők, akik kevés figyelmet kapnak
A MÉF lehetőséget teremt a művészetkedvelő közönség, az alkotók és a műértők találkozására, bepillantást enged a kulisszatitkokba, elérhető közelségbe hozza az általában üveg mögül szemlélt műtárgyakat. Küldetése, hogy bemutassa: a műtárgy nem egyenlő a festménnyel, grafikával és a szoborral, a porcelán, a kerámia, az üveg, a fotográfia, az ékszer, a papírrégiség és a filatélia, sőt még a textil is hangsúlyos szerephez jut a kínálatban.
Középpontban a hölgyek
A programsorozat idei kiemelt témája a nők és a művészet kapcsolata. Bár a művészetek története nem lenne ugyanaz a női alkotók és múzsák nélkül, még napjainkban is kevesebb szó esik róluk.
A 2023-as MÉF ezért Adjunk nagyobb teret a nőknek a művészetben kampánnyal készül. Valamennyi, a szervező által felkért előadó idén nő. A hashtag #adjunkteret használatával az Instagramon is kampányt indítottak.
Ezeken kívül számos érdekes, kapcsolódó programon is részt lehet venni: szó lesz a nőideál kommunizmus alatti változásairól a Memento Parkban, a szecesszió női oldaláról a Ráth György-villában, a női üvegművészek szerepéről és hatásáról, valamint a Herendi Porcelánmanufaktúra sikertörténetében tevékeny szerepet betöltő női alkotókról is.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban Női sorsok címmel tartanak tematikus tárlatvezetést, a Mária Magdolna-Torony sétája során pedig több évezredes női alakokkal találkozhatunk, és élvezhetjük a fantasztikus panorámát. A nők és a művészet kapcsolatáról beszélgetünk a „Woman made” pop-up-kiállításban is.
A Magyar Nemzeti Galériában a vásznakon lévő legendás nőalakok, illetve a kiemelkedő jelentőségű kortárs festőművészek nyomába eredünk. Művészeti sétán találkozhatunk az Andrássy út nőalakjaival, a balatonfüredi Vaszary Galériában pedig egy beszélgetést hallhatunk Ladik Katalinnal.
A MÉF részletes programját itt találja.