Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNagyon érdekli az embereket egy művészeti kiállítás, ezért meghosszabbítják
További Kultúr cikkek
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
- Terítéken Menczer Tamás beszédstílusa, kifigurázták, mémek, dalok születtek róla
- Meghalt Olivia Hussey, aki Júliát játszotta Franco Zeffireli adaptációjában
- Snoop Dogg vett egy szatyornyi problémát
A kortárs magyar képzőművészet legnagyobb hatású, nemzetközi viszonylatban is jelentős mesterének, Bukta Imrének nyílt kiállítása, Műveljük kertjeinket! címmel. A művész születésének 70. évfordulója alkalmából létrejött tárlaton kizárólag új művek jelennek meg. A művész a legkorszerűbb technikákra épülő látvánnyal közvetíti azt a világot, ami körülöleli őt a vidéki Magyarországon.
A kivételes művészeti esemény több mint 1000 m2-en a Godot Kortárs Művészeti Intézet óbudai, négyszintes kiállítóterében látogatható augusztus 26-ig, Meghosszabbítva.
Utoljára 10 éve, 2012-ben jelentkezett hasonló jelentőségű kiállítással a kortárs magyar képzőművészet kiemelkedő jelentőségű alkotója, Bukta Imre. Az akkori, műcsarnokbeli eseményt nagy érdeklődéssel várta a szakmai közvélemény, de a nagyközönség számára is kihagyhatatlannak bizonyult: azóta sem akadt olyan kortárs kiállítás Magyarországon, melyre több látogató lett volna kíváncsi.
Gulyás Gábor kurátor szerint a tárlat egységei által érintett témák minden bizonnyal sokaknak fontosak:
mit jelent ma a vidékiség tapasztalata, a természethez való viszony, hogyan élhető meg a szakralitás, miképpen mennek veszendőbe értékek, miből fakadnak az otthon megtalálásának nehézségei, hogyan nézhetünk szembe az elmúlással, miért oly fontos az ember számára az alkotás, a teremtő munka. Bukta Imre művei ezekre a kérdésekre a magas művészet eszközeivel reflektálnak, árnyalt és gazdag jelentésrétegeket teremtve
– emelte ki a kurátor.
„Rendkívül érdekes világ bontakozott ki számomra, és ezt festettem meg”
Bukta Imrével legutóbb a mezőszemerei otthonában beszélgettünk. Akkor egyebek mellett elmondta, hogy egy kis falu, annak is egy pici szeglete jelenti számára a világot, de művészetének tárgyát mindenképp. Pedig egy nagy magánéleti válság miatt költözött vissza Mezőszemerére, és a legnagyobb fájdalomból épített magának új életet, és talált rá újra a képzőművészetre olyan formában, ahogy a műveit ma ismerjük és szeretjük.
Nagy szeretettel van azok iránt az emberek iránt is, akiket – egyáltalán nem idealizálva – megörökít. Mint fogalmazott, érdekes emberek veszik körül, érdekes emberekkel találkozik. Nem barátok, de szomszédok, akikkel egy kis területen élnek, a Kertekalja utca környékén például.
Ez tudatos koncepció volt, még amikor elkezdtem ezt a – mondjuk így – programfestészetet, hogy egy nagyjából jobbra-balra pár száz méteres területen sétáltam, és gyűjtöttem a motívumokat. Rendkívül érdekes világ bontakozott ki számomra, és ezt festettem meg.
Bukta Imrének tehát nagyon nem kellett mozdulnia, csak este a kutyákkal egyet sétálni vagy fényképezőgéppel kimenni, és minden ott volt. Azt szerette volna megmutatni, hogy ilyen pici területen is mennyi minden történik. És ez a falunak csak egy kis része.